Strona główna Wydarzenia Setki krzyży w Krzyżowej

Setki krzyży w Krzyżowej

1

6 listopada w Krzyżowej pojawi się instalacja 170 Krzyży w ramach projektu EuropaKreuzWeg 1914-2014. Projekt wzbudza ogromne zainteresowanie w Europie, a na terenie siedziby Fundacji „Krzyżowa” będzie można go oglądać tylko w ciągu jednego dnia.

 krzyże

Nietypowa wystawa powstała z inicjatywy Kolegium Hermanna-Josefa, Gimnazjum Klasztoru w Steinfeld Domu Hermanna-Josefa, przy pomocy młodzieży w Urft oraz Kuratora Dr. h.c. Guy Feaux de la Croix, i upamiętnia 17 milionów ofiar I Wojny Światowej. W podróży szlakiem byłego frontu zachodniego, w czasie Wielkiego Tygodnia i przez cały okres wielkanocny, autorzy umieszczali krzyże na jeden dzień w miejscach, które szczególnie upamiętniały cierpienie poległych w czasie wojny osób.

Teraz przyszedł czas na Polskę. W czasie I Wojny Światowej wielu Polaków walczyło przeciwko sobie, ponieważ musieli stawić się na służbie w armii wrogo nastawionych do siebie zaborców Rzeczypospolitej (Niemiec, Austrii oraz Rosji). Krzyże pojawią się również w takich miejscach, jak: Międzynarodowy Ośrodek Spotkań Młodzieży w Krzyżowej, Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, miasta: Kraków, Częstochowa, Łódź, Wieluń oraz Warszawa.

Europejskie Krzyże mają na koniec trafić na wystawę „Europa, Polska: Obrazy” razem z pracami Bernda Schwarzera z Düsseldorfu, które będzie można podziwiać między 15. września a 9. listopada w Galerii Polskiego Związku Artystów Plastyków w Warszawie. 9.listopada, umieszczone tam krzyże, mają nawiązywać również do 25. rocznicy upadku Muru Berlińskiego, symbolicznej również dla Polaków i całej Europy Wschodniej.

/Fundacja Krzyżowa/

Poprzedni artykułBarwy kampanii
Następny artykułSto lat mieszkanki Świdnicy