Strona główna Polityka Kanclerz Merkel i premier Kopacz w Świdnicy

Kanclerz Merkel i premier Kopacz w Świdnicy

21

Za niespełna dwa tygodnie Świdnicę i Krzyżową odwiedzą kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Ewa Kopacz. Wizyta będzie związana z rocznicą Mszy Pojednania w Krzyżowej. Informację dziennikarzom na konferencji prasowej w Świdnicy przekazał dzisiaj, 9 listopada szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna. Ale nie była to jedyna dobra wiadomość, z jaką do Świdnicy przyjechał minister spraw zagranicznych.

IMG_4959Na zdjęciu od lewej: Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy, Robert Jagła, poseł, Grzegorz Schetyna, minister spraw zagranicznych, Waldemar Pytel, biskup elekt i Teresa Świło, poseł

Grzegorz Schetyna informację przekazał w towarzystwie Waldemara Pytla, biskupa elekta diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego, Wojciecha Murdzka, prezydenta Świdnicy i posłów Teresy Świło i Roberta Jagły.

Dzisiaj jest dzień symboliczny,  bo  25. rocznica upadku  muru berlińskiego, a 12 listopada przypada rocznica mszy pojednania w Krzyżowej z udziałem kanclerza Kohla i premiera Mazowieckiego. Niestety, ze względu na obecność kanclerz Merkel na szczycie G6 nie udało się tego wydarzenia podkreślić obecnością głów państw. Ale wiemy już dzisiaj, że to spotkanie kanclerz Merkel i premier Kopacz będzie miało miejsce 20 listopada w Krzyżowej i Świdnicy – mówił Grzegorz Schetyna, szef MSZ.

Wizyta kanclerz Niemiec i premier RP w Świdnicy będzie miała charakter religijny i będzie to jeden z elementów upamiętniających 25-lecie Mszy Pojednania. – W Kościele Pokoju w Świdnicy, w drodze do Krzyżowej, ówczesny kanclerz Helmut Kohl i premier Tadeusz Mazowiecki spotkali się na krótkiej modlitwie o pokój i pojednanie. Cieszymy się, że po 25 latach będziemy mogli powtórzyć to wydarzenie – mówił Waldemar Pytel, biskup elekt.

Ale to nie jedyna dobra wiadomość z jaką do Świdnicy przyjechał minister spraw zagranicznych. Schetyna poinformował, że środki finansowe na poważną renowację Kościoła Pokoju w Świdnicy i Jaworze zostaną zagwarantowane w kontrakcie terytorialnym i przekazane w najbliższej perspektywie finansowej. – To jest i będzie bardzo dobra wiadomość dla Świdnicy, Jawora i regionu – mówił Schetyna. Kontrakt terytorialny to umowa zawierana między rządem a samorządem województwa, w której określa się cele rozwojowe i przedsięwzięcia istotne dla rozwoju kraju oraz danego województwa. Podczas spotkania zadowolenia nie krył Waldemar Pytel. – Cieszę się, bo na ten kontrakt terytorialny liczymy. Dziękuję panu prezydentowi Świdnicy Wojciechowi Murdzkowi, bo to on w ostatniej chwili podjął walkę, aby oba Kościoły Pokoju na tej liście się znalazły – mówił Waldemar Pytel, biskup elekt.

Premier Kopacz i kanclerz Merkel 20 listopada wezmą udział w uroczystym otwarciu pierwszej stałej wystawy pt. „Odwaga i pojednanie”, przygotowanej przez Muzeum Historii Polski na terenie zespołu pałacowego w Krzyżowej. Wcześniej, 12 listopada, odbędą się obchody rocznicowe 25-lecia Mszy Pojednania w Krzyżowej – odprawiona zostanie msza; odbędzie się też międzynarodowa konferencja.

tepe

Poprzedni artykułFestiwal nieskuteczności we Wrocławiu [FOTO]
Następny artykułZjawiskowy Fismoll w Świdnicy