Strona główna Bez kategorii Ile milionów dla Świdnicy? Co zostało w kontrakcie?

Ile milionów dla Świdnicy? Co zostało w kontrakcie?

10

Już dzisiaj o 13.00 w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu zostanie podpisany kontrakt terytorialny dla Dolnego Śląska, czyli spis najważniejszych inwestycji i projektów, które przy współudziale instytucji rządowych będą realizowane z funduszy unijnych na lata 2014-2020. Co ostatecznie zyska Świdnica?

centrumprzesiadkowe3

Dzięki unijnej dotacji z budżetu 2007-2013 w Świdnicy powstaje Centrum Przesiadkowe. Inwestycja miał być gotowa na początku listopada. Ostateczna data otwarcia ma być podana za kilka dni.

Projekt, który był gotowy już 30 lipca,  ujmował korzyści także dla Świdnicy:

– 600 milionów złotych na obwodnicę Wałbrzycha, przebudowane 10 km krajowej 35-tki między Słotwiną a Świebodzicami (do czterech pasów) i dużą obwodnica Świdnicy

– 20 milionów złotych na rewitalizację kompleksu Kościoła Pokoju

– 500 milionów złotych na rewitalizacje zdegradowanych obszarów (dla całego województwa)

– modernizacja linii kolejowej 174 z budową łącznicy w Jaworzynie Śląskiej.

Jak zapewniał 9 listopada minister Grzegorz Schetyna, na pewno w kontrakcie zostały pieniądze dla Kościoła Pokoju. Co z pozostałymi środkami, okaże się dzisiaj. Oczywiście kontrakt terytorialny nie obejmuje wszystkich inwestycji i zadań, na które będzie będzie można pozyskać unijne dotacje. Obejmuje wyłącznie projekty o znaczeniu regionalnym. Świdnica będzie mogła aplikować o środki w ramach Aglomeracji Wałbrzyskiej i samodzielnie.

***

Natomiast na świdnickim Rynku będzie można zobaczyć wystawę fotograficzną promująca efekty wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2007–2013, pokazująca inwestycje, które powstały na terenie Dolnego Śląska. W minionej perspektywie wydano 5,2 miliarda złotych. Oficjalne otwarcie zaplanowano na piątek, 14 listopada na godz. 13.00 (Rynek przed głównym wejściem do teatru) przez przedstawiciela głównego organizatora wystawy – Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz prezydenta Świdnicy. W trakcie otwarcia zaplanowano konkurs wiedzy o Unii Europejskiej dla dzieci, młodzieży oraz dla dorosłych.

/red./

 

Poprzedni artykułCo grają w kinie Cinema3D? [REPERTUAR]
Następny artykuł„Skrzypek na dachu” z gwiazdami