Strona główna Bez kategorii Do niedzieli cisza wyborcza. Także w internecie

Do niedzieli cisza wyborcza. Także w internecie

3

Surowe kary grożą za naruszenie ciszy wyborczej. Zakaz jakiejkolwiek agitacji obowiązuje od północy z 14 na 15 listopada 2014 roku do zakończenia wyborów samorządowych w niedzielę 16 listopada. Złamaniem zakazu jest także wpis o kandydacie lub nawet polubienie jego profilu w internecie.

wybory1

Naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej stanowi wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów – występek.  Ocena czy w konkretnym przypadku doszło do naruszenia tego zakazu nie będzie należała do Państwowej Komisji Wyborczej, lecz do organów ścigania i sądów. Dlatego też, wszystkie przypadki dotyczące naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać bezpośrednio policji – informuje PKW.

Za agitację podczas ciszy wyborczej grozi grzywna od 20 do 5 000 złotych, za publikowanie sondaży kara jest drastyczna – od 500 tysięcy do miliona złotych. Podczas ciszy nie wolno rozwieszać nowych plakatów wyborczych, rozdawać ulotek ani w żaden inny sposób nakłaniać do głosowania na konkretnego kandydata. Mobilne reklamy nie mogą się przemieszczać, ale wolno je pozostawić w widocznym miejscu.

W internecie nie trzeba usuwać wpisów, sondaży ani materiałów agitacyjnych, zamieszczonych przed rozpoczęciem ciszy wyborczej; nie wolno jednak dokonywać w nich żadnych zmian. Odpowiedzialność karna może grozić za umieszczone podczas ciszy wyborczej komentarze, stanowiące agitację na rzecz kandydata lub komitetu wyborczego.

Poprzedni artykułZakończyć rundę jesienną zwycięstwem
Następny artykułPiękniejszy świat Beaty: Czas na herbatę