Strona główna Wydarzenia Świdnica Świdnickie licealistki zabłysnęły w Dreźnie

Świdnickie licealistki zabłysnęły w Dreźnie

0

W Dreźnie rozegrany został finał konkursu literackiego Józef Ignacy Kraszewski – pisarz obojga narodów, zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Dolnego Śląska we współpracy z regionem Saksonia. Po zwycięstwie w etapie regionalnym we Wrocławiu drużyna z II LO w Świdnicy ostatecznie zajęła II miejsce, ulegając jedynie licealistom z Sycowa.

zdjęcia z Drezna 2

W skład świdnickiego zespołu wchodziły: Jagoda Czaczka, Adrianna Kaszubowska i Aleksandra Stojak, które przygotowywały się pod kierunkiem swojej polonistki  Elżbiety Badzioch – Zarzyckiej. Pytania, jak ocenili wszyscy – bardzo trudne, zwłaszcza w rundzie eliminacyjnej, wymagały świetnej znajomości nie tylko wskazanych utworów pisarza, ale i jego bogatej biografii.

Konkurs został przeprowadzony w dawnym domu J. I. Kraszewskiego w Dreźnie, gdzie obecnie mieści się muzeum poświęcone jego życiu i twórczości.   Czas rozegrania finału też nie był przypadkowy, gdyż w środę, 24 września, rozpoczęły się IV Dni Polskie, na których uroczyste otwarcie w drezdeńskim ratuszu zostały zaproszone wszystkie  drużyny wraz z opiekunami. Był też czas na wycieczkę po mieście,  zwiedzanie najważniejszych zabytków saksońskiej stolicy i miejsc znanych z opisów Kraszewskiego. Cały trwający 3dni pobyt dostarczył wielu emocji związanych zarówno z rywalizacją konkursową, jak i samą wizytą w Dreźnie.

Poprzedni artykułCo grają w kinie Cinema 3D?
Następny artykułSzansa dla młodych