Strona główna Wydarzenia Świdnica Podsumowali zawodowe szlify na Malcie

Podsumowali zawodowe szlify na Malcie

0

Mlodzież i opiekunowie z Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych podsumowali cykl wyjazdów stażowych na Maltę. 10 października w starostwie powiatowym w Świdnicy została zorganizowana  uroczystość rozdania certyfikatów EUROPASS MOBILITY dla uczestników projektu.

ZSHiT

Uczestnikami projektu Hotelarstwo na Malcie jako szkoła życia zawodowego”. byli uczniowie klas drugich, trzecich i czwartych kierunków: technik hotelarstwa i technik żywienia i usług gastronomicznych. Staż zagraniczny realizowany był na Malcie w trzech turach. Staże trwały miesiąc, a w tym czasie młodzież zdobywała wiedzę i umiejętności związane z branżą hotelarsko-gastronomiczną. Poszerzała swoje umiejętności językowe, zwłaszcza język angielski zawodowy. Nie obyło się również bez lekcji podstaw języka maltańskiego. Miejscami stażów były cztero
i pięciogwiazdkowe hotele na Malcie i Gozo (Kempiński Resort & Spa Hotel, Grand Hotel, Ta Cenc Hotel, Paradise Bay Hotel, Riviera Resort & Spa Hotel, Ramla Bay Resort Hotel). Wszyscy uczniowie biorący udział w projekcie otrzymali certyfikaty od pracodawców wraz z referencjami, które przydadzą im się w przyszłej pracy zawodowej.

Młodzież otrzymała kolejny ważny certyfikat – Europass Mobilność w języku polskim i angielskim, który jest przepustką na polski i europejski rynek pracy. W trakcie spotkania młodzież, chcąc podzielić się wrażeniami przedstawiła prezentację multimedialną na temat przebiegu projektu. Uczniowie zgodnie przyznali, iż mimo trudnych momentów związanych z aklimatyzacją w nowej sytuacji i zmęczeniem wynikającym z pracy warto było uczestniczyć w projekcie. Młodzież podziękowała władzom powiatu świdnickiego, opiekunom projektu Joannie Dudzie, Ewie Rudownik i Urszuli Żemojcin-Kowalskiej oraz panu Sebastianowi Krzywdzie za zaangażowanie i serce włożone w realizację projektu.

/opr. red./

Poprzedni artykułPolecamy: Wyznania hieny. Jak to się robi w brukowcu
Następny artykułCzary Penelopy: Zapiekany kabaczek