Strona główna Bez kategorii Platforma Obywatelska: Osobno, ale razem

Platforma Obywatelska: Osobno, ale razem [FOTO]

82

Ponad dwie godziny działacze i sympatycy, wieloletni oraz nowi, przekonywali, że pierwsze w historii poparcie Platformy Obywatelskiej dla niezwiązanych z partią kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydenta Świdnicy to nie jest żaden koniunkturalizm polityczny. –  Czas na zmiany! Tworzymy konsorcjum na rzecz miasta i powiatu, bo razem możemy więcej – podkreślał podczas poniedziałkowej konwencji wyborczej partii w świdnickim teatrze miejskim szef struktur powiatowych poseł Robert Jagła. A przekonując do nowej wyborczej koalicji wicemarszałek dolnośląski Jerzy Michalak (Obywatelski Dolny Śląsk) z uczuciem wskazywał na własny przykład. – Jestem owocem tego związku, samorządu i PO! – podkreślał w Świdnicy.

PO_KONWENCJA_3

W morzu niebieskich baloników świdnicka i powiatowa Platforma przy wsparciu drużyny swoich parlamentarzystów – Katarzyny Mrzygłockiej, Teresy Świło, Roberta Jagły i Wiesława Kiliana tłumaczyła i przekonywała do korzyści, płynących z nowego, wspólnego frontu działań. Obok siebie stanęli niedawni rywale – startujący w 2010 roku na urząd prezydenta Świdnicy Zbigniew Szczygieł z PO i Wojciech Murdzek ze Wspólnoty Samorządowej Ziemi Świdnickiej. Jeszcze 4 lata temu ubiegającemu się o wówczas trzecią kadencję prezydentowi Świdnicy obecny szef PO na Dolnym Śląsku Jacek Protasiewicz mówił, że dwie kadencje wystarczą i czas na zmiany. Jak widać, pojęcie zmiany jest dla PO bardzo dynamiczne i po czterech latach zmianą stało się poparcie dla niedawnego rywala. Zresztą sam prezydent Murdzek chyba najmocniej ze wszystkich przekonywał, że nie ma mowy o układzie, a po prostu doszło do normalizacji sytuacji, bo przecież WS i PO były w mijającej kadencji koalicjantami. Chyba jednak nie wszystkim działaczom było to w smak.  Wiesław Żurek, przewodniczący klubu PO, startuje z własnego komitetu, a Rafał Ząbczyk wystąpił z partii. Reprezentacja jest więc na koniec kadencji bardzo skromna. Natomiast radna powiatowa i wicestarosta Alicja Synowska, która nie uzyskała poparcia PO, ubiega się o fotel prezydenta Świdnicy z własnego komitetu. Nie pojawiła się na konwencji swojej partii.

Platforma postawiła na  prezydenta Murdzka i kilku innych kandydatów na szefów gmin (m.in. Lecha Markiewicza w Strzegomiu, Teresę Mazurek w gminie Świdnica czy Jerzego Guzika w Marcinowicach). W całym powiecie ma jednego własnego kandydata – Tomasza Kurzawę w Świebodzicach (choć właśnie w Świebodzicach startuje obecny burmistrz, Bogdan Kożuchowicz, przyznający się do drużyny Wspólnoty Samorządowej). Obecny tylko wirtualnie szef dolnośląskiej Platformy Jacek Protasiewicz wsparł obecnych na konwencji. – Lepiej współpracować niż kontynuować spór i w zgodzie dzielić środki unijne. Dolnoślązacy są gotowi nagrodzić nas za to porozumienie – przekonywał  z telebimu. A układ jest jasny – PO wspiera lokalnych liderów, lokalne, mocne ugrupowanie wspierają kandydatów PO do sejmiku, który będzie dzielił ostatnie, największe środki z UE. Liderem okręgu do sejmiku jest prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej, również obecny na konwencji (zresztą ostatnio  jest niezwykle częstym gościem w Świdnicy). Czołową trójkę kandydatów do sejmiku  uzupełniają   Zbigniew Szczygieł i Dorota Gromadzka (Dzierżoniów).

Platforma Obywatelska wystawiła pełny skład kandydatów do powiatu – 54 osoby i do Rady Miejskiej w Świdnicy – 23 osoby. Dominują debiutanci. Na naturalnych liderów do Rady Powiatu wysunęli się Ryszard Chołko i Tomasz Kurzawa, którzy przedstawili program PO. Partia chce w nowej kadencji stawiać na rozwój oświaty, służbę zdrowia i bezpieczeństwo. Przede wszystkim zamierza jednak ciąć wydatki w budżecie powiatu. – Trzeba zrezygnować z działu promocji, bo promowanie bankruta jest bezsensowne – przekonywali.

Platforma ma także pomysły dla Świdnicy. Program przedstawiony przez Waldemara Skórskiego, obecnego wiceprezydenta i debiutującego w wyborach do RM nadleśniczego Jana Dzięcielskiego nie jest kalką pomysłów Wspólnoty Samorządowej i zawiera kilka istotnych dla świdniczan postulatów. Chyba najbardziej interesujące dotyczą stanu bezpieczeństwa. Platforma pierwsza mówi o sposobach na walkę ze zmorą miasta – wandalizmem i poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniach oraz przejściach dla pieszych. Zaskakuje jednak punkt, dotyczący obniżenia cen za wywóz śmieci. Dotychczas PO ręka w rękę ze Wspólnotą uchwalała wysokie stawki. Sporo miejsca PO poświęca także komunikacji miejskiej – chce m.in. montować świetlne tablice na przystankach, a klimatyzację w autobusach.

PROGRAM PO DLA ŚWIDNICY

Platforma niemal na całym Dolnym Śląsku zrezygnowała z własnych kandydatów na szefów miast. Czy ten mariaż się opłaci? O tym zdecydują wyborcy 16 listopada.

Agnieszka Szymkiewicz

Kandydaci PO do Rady Miasta w Świdnicy

KW Platforma Obywatelska RP

GAŁUSZKA Marcin, okręg 1
NOWAK Marcin Stanisław, okręg 2
RUMIANCEW-WRÓBLEWSKA Magdalena Monika, okręg 3
PRADELSKI Mateusz Jacek, okręg 4
RUTOWICZ Robert, okręg 5
KOZA Aneta Sylwia, okręg 6
KOSZUT Arkadiusz, okręg 7
DZIĘCIELSKI Jan Józef, okręg 8
SŁOBODZIAN Grażyna Katarzyna, okręg 9
BRYŚ Rafał, okręg 10
DURLEJ Artur Józef, okręg 11
GRUDZIŃSKI Krzysztof Bogdan, okręg 12
SZWEGLER Grzegorz Jerzy, okręg 13
ADAMEK Barbara Halina, okręg 14
PIETRAS Zygmunt, okręg 15
GADZIŃSKA Joanna, okręg 16
SKONIECZNY Paweł Michał, okręg 17
BIAŁOBRZESKA Kaja Rut, okręg 18
ŁĘTOWSKI Marcin Aleksander, okręg 19
KLIMOWSKI Grzegorz Jakub, okręg  20
SPRAWKA Sławomir Aleksander, okręg 21
CIARKOWSKI Robert Marcin, okręg 22
KOWALSKI Marek, okręg 23

Kandydaci PO do Rady Powiatu

Okręg nr 1

1 JARZYNA Stanisław

2 CHOŁKO Ryszard

3 SZCZEPANKOWSKA Beata

4 ŚWIOKŁO Krzysztof Ludwik

5 KRATA Lesław Henryk

6 CAŁKA Tomasz Andrzej

7 SPYCHAŁA Bożena

8 BARANOWSKA Agnieszka

9 ŻUKOWSKI Radosław Andrzej

10 SKÓRSKI Waldemar Jerzy

11 WARAKOMSKI Marek Marian

12 ADAMUS Marta Małgorzata

13 ZAPART Krzysztof Artur

14 POJASEK Marta Alicja

15 SARADINOPULOS Alekos

16 DĄBROWSKI Marek Kazimierz

17 MURASZKO Helena Ewa

18 OSTAFIŃSKI Jarosław Wacław

19 KOCABA Iwona Beata

20 WŁODKOWSKI Tadeusz

Okręg nr 2

1 SOŁTYS Krzysztof Bronisław

2 KACZOROWSKI Zbigniew Włodzimierz

3 PAPROTA Danuta

4 MIŚ Kazimierz

5 BYTNIEWSKI Andrzej Witold

6 BEKER Barbara

7 BORODZIUK Dariusz Sebastian

8 MAGIERSKA Anna Ewa

9 GARBACZ Monika Małgorzata

10 TKACZYK Leszek Edward

Okręg nr 3

1 SULIMA Grzegorz Maciej

2 RUTKA Kamila Anna

3 DURLIK Paweł

4 NOWAK Marzena Ewa

5 DUŚ Adam Stefan

6 DŻALIK-RATKOWSKA Marta

7 KRAMEK Franciszek Marian

8 BUKOWSKA Paulina Maria

Okręg nr 4

1 TOKARZ Leszek

2 SZCZYGIEŁ Piotr

3 PISULA Dorota

4 PIETRZAK-ROK Joanna Krystyna

5 ŻYŁKA Zygmunt

6 MADZIARA Renata Teresa

Okręg nr 5

1 KURZAWA Tomasz

2 FEDOROWICZ Piotr Tadeusz

3 WYSK Danuta

4 STANOWICZ Konrad Adam

5 PROSTAK Paweł Władysław

6 GAŁAN Martyna Leokadia

7 KWIATKOWSKI Krzysztof Tomasz

8 LAMCZYK Beata

9 FILIPCZAK Paweł Stanisław

10 WYWROT Kamila Katarzyna

 

Poprzedni artykułSiatkarki MKS-u zgarnęły trzy punkty
Następny artykułNa dwa dni darmowe autobusy?