Strona główna Polityka Dinozaury atakują. Wspólnota idzie po czwartą kadencję

Dinozaury atakują. Wspólnota idzie po czwartą kadencję

107

– Niektórzy nazywają nas dinozaurami, ale zapomnieli, że one rządziły 135 milionów lat! – ostrzegł Ireneusz Pałac podczas oficjalnego startu kampanii wyborczej dwóch komitetów – KWW Wspólnota Samorządowa Ziemi Świdnickiej i KWW Wojciecha Murdzka – Wspólnota Samorządowa. Rządzące od 12 lat w Świdnicy ugrupowanie  rusza do ataku po kolejną kadencję, wspierane przez sojuszników z Platformy Obywatelskiej. I nie wiadomo tylko, czy stowarzyszenie tworząc swój program wyborczy nareszcie wysłuchało oczekiwań mieszkańców czy  się mieszkańców przestraszyło.

 Konwencja KWW Wojciecha Murdzka (10)

Zabieg z dwoma komitetami ubiegający się o reelekcję prezydent Wojciech Murdzek nazywa działaniem praktycznym i przekonuje o tym, że to na pewno jeden organizm. Zdziesiątkowanej  w tym roku Wspólnocie Samorządowej udało się zapełnić listy do rad miasta i powiatu. Wszyscy kandydaci zostali przedstawieni podczas dzisiejszego oficjalnego startu kampanii, zorganizowanego w hotelu Piast Roman. Są wśród  nich osoby doskonale znane choćby z miejskich spółek, jak Eugeniusz Grzesik, dyrektor MZN-u, Ryszard Sobański, prezes MZEC-u, Wiktor Karol, prezes MPK, Ryszard Wawryniewicz, były prezes Inwestycji Świdnickich  (kandydaci do Rady Powiatu).  Wśród kandydatów do Rady Miejskiej jest niedawny przeciwnik, Krzysztof Lewandowski (do niedawna w opozycji).  Na obu listach zdecydowanie więcej jest mężczyzn.

Siłą stowarzyszenia, gdy przebojem przejmowało 12 lat temu władzę nie tylko w Świdnicy, ale niemal w całym powiecie, był klarowny plan na kolejne lata, realizowany początkowo z dużą determinacją i skutecznością. Pierwsza kadencja – praca, druga – infrastruktura, trzecia – miała być poświęcona rekreacji i czasowi wolnemu.  Lista dokonań WS, przytoczona przez koordynatora kampanii Ireneusza Pałaca, jest długa. I choć klęską zakończył się sztandarowy pomysł WS – budowa aquaparku, trudno nie docenić ważnych dla miasta inwestycji z ostatniej kadencji: odbudowy wieży ratuszowej, budowy Centrum Przesiadkowego, budowy obiektów sportowych przy szkołach, rozpoczętej termomodernizacji placówek oświatowych. Nie zabrakło jednak pomysłów, które spotkały się z ogromną krytyką, jak przebudowa placu św. Jana Pawła II czy ustawienie drzwi Porta Santa bez jakiejkolwiek konsultacji z mieszkańcami. I to właśnie najbardziej krytykowali świdniczanie – że nie są partnerem, że ich zdanie się nie liczy.

 Dzisiaj trudno mówić o planie. Przedstawiony na czwartą kadencję program to głównie zbiór niezałatwionych spraw, o które mieszkańcy od lat dobijają się z coraz większym zniecierpliwieniem.  Przed ponad dwoma laty grupa seniorów zebrała podpisy pod petycją do prezydenta o budowę Domu Spokojnej Starości. Wówczas prezydent nie wykazał żadnej inicjatywy. Dziś taki dom znalazł się programie wyborczym. Ma powstać w dawnym zakładzie balneologii przy krytym basenie. – Rozmowy z prywatnym inwestorem trwają – powiedział dziś Wojciech Murdzek. Wspólnota wpisuje w program budowę schroniska dla zwierząt – obiektu, o który mieszkańcy proszą od wielu lat. Przez 12  nic w tej sprawie Wspólnota nie zrobiła. Dopiero determinacja Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami i społeczników, składających projekty w budżecie obywatelskim, stały się wystarczającymi powodami, by uznać budowę za konieczną. W programie kolejny, wywalczony w budżecie obywatelskim przez mieszkańców projekt przebudowy letniego basenu. Zresztą Wspólnota pełnymi garściami czerpie z pomysłów mieszkańców, zgłoszonych do budżetu obywatelskiego. Całe szczęście, że prezydent i radni po prawie rocznych namowach zdecydowali się na wdrożenie w Świdnicy budżetu partycypacyjnego, bo dziś mieliby prawdziwy kłopot.

 Wspólnota przywróci też świetność parkom. O to mieszkańcy apelowali od zawsze. Pierwsze prace po 12-letnich rządach koalicja podjęła w tym roku, tuż przed wyborami. Mają powstać sieci ścieżek rowerowych, o których mowa przy każdych wyborach. Wspólnota doprowadzi także do powstania Pomnika Państwa Podziemnego w miejscu obecnego obelisku na placu 1000-lecia. Nie dodaje, że to prośba kombatantów sprzed 2 lat. Kolejny pomysł – konsultacje w sprawie zwiększenia miejsc w żłobkach. To odpowiedź na zgłaszane od 3 lat prośby prywatnych właścicieli żłobków o miejskie dotacje, które pozwoliłyby przyjmować więcej maluchów. Przez trzy lata problem nie istniał, cudownie pomogły wybory?

To nie koniec. WS obiecuje inwestycje, które na realizacje czekają od lat, jak remont ulicy Sikorskiego czy budowa ronda Wałbrzyska-Polna Droga, uzbrojenie terenu pod budownictwo jednorodzinne przy ul. Bystrzyckiej  czy zagospodarowanie kwartałów w centrum. Z nowości: stworzenie mieszkań w budynkach przejętych po fabryce mebli przy ul. Westerplatte, przekazanie terenu przy ul. Parkowej pod zabudowę wielorodzinną, program dla absolwentów (wsparcie przy pozyskiwaniu mieszkań i zbieranie „biconów” za wyniki w nauce aż do doktoratu). Wspólnota w 2015 nie podniesie podatków od nieruchomości, środków transportu ani stawek za ciepło,wodę i ścieki. A wszystkie te obietnice zebrane pod nazwą „Kontrakt dla Świdnickiej Rodziny” podpisali kandydaci do rad miasta i powiatu podczas dzisiejszej konwencji.

Wspólnota w tych wyborach ma sojusznika. Platforma Obywatelska jasno dała wyraz swojemu poparciu. Na konwencji obecni byli posłowie Teresa Świło i Robert Jagła,  marszałek województwa Cezary Przybylski, prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. I króciutka prośba posła Jagły niemal na finał konwencji, by wspólnota oddała głosy na kandydatów PO do sejmiku dolnośląskiego potwierdziła polityczny układ: my popieramy waszego prezydenta, wy naszych ludzi w samorządzie wojewódzkim. Ceną są ostatnie, olbrzymie środki z budżetu unijnego.

Agnieszka Szymkiewicz

 

 

 

PROGRAM WYBORCZY WSPÓLNOTY  SAMORZĄDOWEJ

Komitet Honorowy Wojciecha Murdzka

Kandydaci do Rady Miejskiej:

KWW Wojciecha Murdzka

SAJDAK Jolanta Maria, okręg 1
CIĄŻEŃSKA Grażyna, okręg 2
IWANCZ Jacek Julian, okręg 3
POGUBIŁO Danuta Irena, okręg 4
DZIEDZIC Andrzej Mieczysław, okręg 5
ZAWADZKI Michał Tadeusz, okręg 6
BALAWAJDER Jarosław Janusz, okręg 7
GONDEK Andrzej Bogdan,okręg 8
RODZIEWICZ Nastazja Luiza, okręg 9
FIŁONOWICZ Marek,  okręg10
WNUK Łukasz, okręg 11
SZEWC Dariusz Robert, okręg 12
GASZYŃSKI Albert, okręg 13
MURDZEK Bogumiła Aleksandra, okręg 14
PODGÓRSKI Lesław Roman, okręg 15
PIKULIŃSKI Jacek Adam, okręg 16
PODGÓRSKI Aleksander, okręg 17
MAŚLANKIEWICZ Edward Paweł, okręg 18
PRUSACZYK Michał Wojciech, okręg 19
SKOWROŃSKA-WIŚNIEWSKA Zofia Anna, okręg 20
DOMAGAŁA Jerzy Bogumił, okręg 21
SŁAWIŃSKA-GĄSKA Grażyna, okręg 22
LEWANDOWSKI Krzysztof Marek, okręg 23

Kandydaci do Rady Powiatu Świdnickiego

KW Wspólnota Samorządowa – lista nr 14

Okręg 1 – Gmina Miejska Świdnica:

 

1 . MURDZEK Wojciech Piotr,

2 . ETEL Roman Ryszard,

3. ZAWADZKI Tadeusz Józef,

4 . PODGÓRSKA Emilia Maria,

5. WAWRYNIEWICZ Ryszard Jan,

6. SOBAŃSKI Ryszard Jeremi,

7. KAROL Wiktor,

8. GRZESIK Eugeniusz Paweł,

9. SALUS Jadwiga,

10. KASPRZAK-RADECKA Anetta Ewa,

11. SOROTA Paulina Monika,

12. LEGUT Jerzy,

13. ROSTKOWSKA Elżbieta,

14. ZALIZOWSKI Grzegorz,

15. KASPRZYK Iwona Marta,

16. URBANIAK Teresa Emilia,

17. STARKE Mariusz Andrzej,

18. SZEREDI Karol Sebastian,

19. BIRULA Kacper Jakub,

20. PAŁAC Ireneusz Stefan.

 

Okręg 2 – Gmina Jaworzyna Śląska, Gmina Marcinowice, Gmina Żarów:

 

1. SŁOWIK Helena Teresa,

2. ZAWISZA Marek,

3. LEŃ Stanisław,

4. BIESZCZAD Michał,

5. KOWALEWSKI Jan,

6. GAMPERL Izabela Anna,

7. CIUPIŃSKI Jerzy Walery,

8. KOZŁOWSKA Danuta,

9. BĄK Iwona Stanisława,

10. BŁASZCZYK Jakub Kacper .

Okręg 3 – Gmina Strzegom:

 

1. NEJMAN Beata,

2. WOJCIECHOWSKA Halina,

3. WARKOCZYŃSKI Bartosz Witold,

4. ADAMCZAK Jolanta,

5. PUŁAWSKI Tadeusz Piotr,

6. HAJDUK Magdalena Natalia,

7. TRACZYK Ireneusz Piotr,

8. MACIEJEWSKA Elżbieta.

 

Okręg 4 – Gmina Świdnica:

 

1. CHUDZIŃSKA Emilia,

2. SZACHNIEWICZ Robert Bartłomiej,

3. CZERNICKI Stanisław,

4. DYMITRUK Tomasz Michał,

5. LIPIŃSKA Jolanta,

6. DRELUCH Iwona Maria,

 

Okręg 5 – Gmina Świebodzice, Gmina Dobromierz:

 

1. KOŻUCHOWICZ Bogdan,

2. ZIELIŃSKI Janusz,

3. KORONA-KRUK Marzena Joanna,

4. CHORĄŻY Violetta,

5. SERAFIN Piotr Mikołaj,

6. KACZMAREK Renata Maria,

7. WIWER Jerzy,

8. SYCZ Marta Agnieszka,

9. SITKO Adrian Paweł,

10. BRZUCHACZ Mateusz Benedykt.

 

 

Poprzedni artykułRuszają zapisy do halowej ligi „Jako Cup”
Następny artykułCo grają w Cinema 3D? [REPERTUAR]