Strona główna Wydarzenia Japońskie koncerny dla małych przedsiębiorstw

Japońskie koncerny dla małych przedsiębiorstw

0

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK” już po raz drugi zorganizowała spotkanie japońskich inwestorów. Rozmowy  poświęcone były m.in. współpracy z polskimi małymi i średnimi przedsiębiorstwami.

JaponscyInwestorzy_WSSE

– Podczas takich spotkań mamy możliwość omówienia problemów z jakimi spotykają się inwestorzy, a następnie podejmowania działań, które je rozwiążą. W ten sposób możemy również  wymieniać się informacjami czy spostrzeżeniami – mówi Barbara Kaśnikowska, prezes WSSE „INVEST-PARK”.

Inwestorzy spotkali się głównie po to, by przedyskutować możliwość współpracy z polskimi małymi i średnimi przedsiębiorstwami. Omówiono także kwestie zgłoszone przez japońskich inwestorów na pierwszym spotkaniu. – Problemy były bardzo różne, jednak najczęściej dotyczyły dostosowania komunikacji do potrzeb pracowników, którzy pracują na zmiany i w różnych godzinach. I to nam się udało rozwiązać w  Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach – tłumaczy prezes Barbara Kaśnikowska.

Na terenie wałbrzyskiej strefy ekonomicznej działa 12 japońskich inwestorów, dzięki którym zatrudnienie w WSSE znalazło prawie 4 000 osób.

Branża motoryzacyjna jest jedną z najbardziej innowacyjnych gałęzi gospodarki. Wydatki koncernów samochodowych na rozwój są wyższe niż w przemysłach zbrojeniowym, farmaceutycznym i biotechnologicznym, nie dziwi więc, że na terenach „INVEST-PARKU” ulokowały się globalne giganty produkujące niemal wszystkie elementy do produkcji auta od  silników i skrzyń biegów, przez opony, po kulki do łożysk i aluminiowe stopy do produkcji metalowych elementów silnika.

Pierwsza firmą, która zainwestowała w WSSE była Toyota Motor Manufacturing Poland, producent silników i skrzyń biegów. Roczne zdolności produkcyjne zakładu wynoszą 371 tysięcy silników oraz 720 tysięcy skrzyń biegów. To największa fabryka podzespołów firmy poza Japonią. Niedawno z taśm produkcyjnych zjechał milionowy egzemplarz silnika.

Natomiast największy na świecie producent opon Bridgestone, który ma 56 fabryk na całym świecie, w specjalnej strefie wytwarza folie do paneli fotowoltaicznych. Marka swoją nazwę wzięła z dosłownego tłumaczenia z japońskiego nazwiska założyciela, pana Ishibashi, które w angielskim tłumaczeniu znaczy stone bridge, czyli kamienny most.

Rekordzistą pod względem ekspansywnej działalności jest na terenie strefy NIFCO. Koncern, który jako pierwszy wprowadził tworzywa sztuczne do produkcji zacisków, nitów i pierścieni, otrzymał niedawno piąte zezwolenie na rozszerzenie działalności w specjalnej strefie ekonomicznej.

To nie jedyna firma, która z powodzeniem inwestuje w kolejne przedsięwzięcia, tylko w ostatnim półroczu zezwolenia na rozszerzenie działalności uzyskały u również Daicel Safety Systems i AKS Precision Ball Polska.

O atrakcyjności „INVEST-PARKU” świadczą nie tylko dogodne warunki inwestowania, czyli korzystne ulgi podatkowe, ale także opieka, jaką spółka otacza przedsiębiorcę. Zostało to docenione przez magazyn fDI grupy Financial Times, który w najnowszym rankingu z 2014, rekomendował spółkę jako najbardziej przyjazną inwestorom. Doceniono nie tylko sposób, w jaki konsultanci pomagając załatwić formalności związane z ubieganiem się o zezwolenie, ale również tak zwaną „opiekę poinwestycyjną”, czyli działania ułatwiające firmom dalsze sprawne funkcjonowanie.

Poprzedni artykułUsuwają drzewa ze Spółdzielczej
Następny artykułCzyj to psiak?