Strona główna Kultura Kadry jak z powstania warszawskiego

Kadry jak z powstania warszawskiego

2

– Mam wrażenie, jakby autor przeniósł się w czasie i trafił w serce powstania – mówi jedna z uczestniczek wernisażu w świdnickim kinie Cinema 3D. 19 września otwarta została wystawa zdjęć Tomasza Pietrzyka z planów filmowych: „Czas Honoru Powstanie” i „Miasto44”. Wernisaż towarzyszył premierze kinowej filmu o dramacie powstania warszawskiego, w reżyserii Jana Komasy.

TomaszPietrzyk

Tomasz Pietrzyk, autor wystawy (foto Radosław Werner)

Wystawa składa się z 25 plansz. Na 12 zostały umieszczone fotografie wykonane tego lata w Świebodzicach, na terenie dawnej fabryki lnu. Tutaj powstawały ujęcia do specjalnej serii jednego z najlepszych seriali TVP – „Czasu Honoru”. Połowa fotografii pochodzi z planu „Miasta44” z 2013 roku. – Gdybym miał wskazać jedno szczególnie ważne dla mnie zdjęcie, będzie to kadr z płonącym człowiekiem. Scena zrobiła na mnie ogromne wrażenie, a samo wykonanie fotografii było trudne. Miałem zaledwie 20 sekund, by uchwycić dramatyzm – mówił podczas wernisażu Tomasz Pietrzyk. Te zdjęcia powstały na zamówienie producenta serialu Akson Studio.

wystawa

–  Możemy być dumni, że talent świdniczanina został dostrzeżony w Warszawie. Tomasz był także oficjalnym fotoreporterem Akson Studio podczas premiery „Miasta44”  na Stadionie Narodowym – podkreśliła Beata Moskal-Słaniewska z Galerii Świdnickiej.W wernisażu wzięło udział wielu świdniczan. Zdjęcia zrobiły duże wrażenie. Widzowie podkreślali, że te fotografie są nie tylko znakomite pod względem technicznym. Każda opowiada historię – dramatyczną, wzruszającą, niejednoznaczną.

Tomasz Pietrzyk – dziennikarz, fotoreporter, redaktor naczelny Swidnica24.pl, od wielu lat dokumentuje współczesną historię naszego miasta i regionu. Ma na swoim koncie kilka wystaw, pokazywanych w kraju i za granicą, jego zdjęcia były publikowane w największych krajowych dziennikach i tygodnikach; w sierpniu tego roku na zaproszenie producenta „Miasta 44” Akson Studio dokumentował prapremierę „Miasta 44” na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Wystawa została zorganizowana dzięki Galerii Świdnickiej i Cinema 3D. Można ją oglądać do 21 września w świdnickim kinie Cinema 3D.

/jm/

Poprzedni artykułPiękniejszy świat Beaty: Niebieskie na żółtym
Następny artykułBieg Pojedniania w Krzyżowej