Dlaczego musi zejść na 100 metrów w głębinę, mimo udaru mózgu i świadomości, że igra ze śmiercią? Poruszający dokument „Deep Love” Jana P. Matuszyńskiego obejrzeli w dniu otwarcia widzowie Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”. – Czekają na was nie tylko refleksje czy okazje do śmiechu. Ten festiwal to impuls do myślenia – zapowiedział Tomasz Jamróg, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury, otwierając siódmą już edycję jednego z najciekawszych festiwali w regionie.
Wyzwanie, by poznawać najciekawsze dokumenty, tworzone przez młodych reżyserów, z roku na rok podejmuje coraz więcej osób. Na gali otwarcia obecnych było ponad 250 widzów. – Bardzo nas cieszy takie zainteresowanie i liczymy na to, że przez kolejne cztery festiwalowe dni sala będzie się zapełniać – mówi Stanisław Abramik z Wrocławskiej Fundacji Filmowej, która wspólnie z ŚOK-iem organizuje festiwal. Obecni na gali przedstawiciele samorządu miejskiego i powiatowego podkreślali, jak wyjątkowy jest realizowany od siedmiu lat świdnicko-wrocławski projekt. – To znakomita szansa, by poznać kino rzadko prezentowane, a ogromnie wartościowe. O randze niech świadczą choćby jurorzy części konkursowej, wśród których jest Roman Gutek, wieloletni animator życia filmowego. Miałam przed laty okazję współpracować z Romanem podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Wtedy, 25 lat temu, młodzi ludzie ustawiali się w kolejkach po bilety, bo praktycznie nigdzie nie mieliśmy szansy na obejrzenie dokumentalistyki z Europy i świata. Cieszę się, że dzisiaj są takie festiwale jak Okiem Młodych – mówiła Beata Moskal – Słaniewska. Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy gratulował przede wszystkim nowości, jaką jest blok międzynarodowy. Podczas festiwalu będzie można obejrzeć filmy młodych twórców z Czech, Słowacji i Węgier.
Przed widzami prawdziwy maraton. Projekcjom filmów towarzyszyć będą bardzo lubiane przez widzów dyskusje. Pierwsza okazja już dzisiaj od godziny 16.00 w sali teatralnej ŚOK-u. Nie zabraknie także wielu dodatkowych działań. Organizatorzy zapraszają na plener fotograficzny „Świdnicka ulica w obiektywie” (11 września, g.18.15) i co wieczór na spotkanie ze sztuką wizualną w Galerii 44. A już w piątek, 12 września, Międzynarodowy Konkurs Szkół Filmowych.
Trzonem Festiwalu jest konkurs na najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny, autorstwa twórcy do trzydziestego roku życia. Zwycięski dokument zostanie wybrany przez profesjonalne jury, w składzie: Adriana Prodeus, Maciej Drygas i Roman Gutek. 16 konkursowych filmów będzie można oglądać w piątek i sobotę. Młodzi twórcy walczą o Złote Oko. Swoją nagrodę – o nazwie „Kinematografek” – przyznają również osadzeni w świdnickim Areszcie Śledczym. Szansę na wskazania swojego faworyta będzie miała także festiwalowa publiczność.
UWAGA! KONKURS!
Przypominamy, że organizatorzy festiwalu i portal Swidnica24.pl przygotowali konkurs na najlepszą jednominutową relację z Festiwalu. Wystarczy telefon z możliwością filmowania i bystre oko.
Od środy do soboty będzie można nagrywać najciekawsze momenty tegorocznej edycji „Okiem Młodych” – od gali otwarcia, poprzez pokazy filmowe, spotkania z twórcami, dyskusje, po wieczory w Klubie Festiwalowym Galeria 44. Następnie – zebrany materiał zmontować tak, aby zmieścił się w jednej minucie. Najciekawszą pracę nagrodzimy zestawem książek, ufundowanym przez Daniela Pateraka (menadżer sklepu Empik w Świdnicy).
Jednominutowe relacje należy dostarczyć najpóźniej do godz. 13:00 w sobotę, 13 września do Centrum Festiwalowego w Galerii 44 lub przesłać je na adres [email protected] (obowiązuje ten sam termin nadesłania). Jury konkursowe, złożone z przedstawicieli redakcji Swidnicy24 i „Okiem Młodych”, wybierze najlepszą pracę. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpi podczas gali zamknięcia festiwalu w niedzielę, 14 września, o godzinie 11:00 (Sala Teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury).
***
Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych potrwa do 14 września. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Organizatorami są Świdnicki Ośrodek Kultury i Wrocławska Fundacja Filmowa.
/asz/
zdjęcia Tomasz Pietrzyk
PROGRAM:
11 września, czwartek
- 16:00
- Planete+ Doc prezentuje: “Scena zbrodni”, reż. Joshua Oppenheimer (115’) + prelekcja (S.Abramik)
- 18:15
- Planete+ Doc prezentuje: “Nowojorska ulica w obiektywie”, reż. Cheryl Dunn (83′) + plener fotograficzny „Świdnicka ulica w obiektywie”
- 20:15
- Okiem Polaków: “Mundial. Gra o wszystko”, reż. Michał Bielawski (96′) + spotkanie z reżyserem (prowadzenie: L.Moliński) + laureaci konkursu „Kręć Wrocław”
- 22:00
- ONTV – wieczory wizualne [Galeria 44]
12 września, piątek
- 12:30
- Okiem Polaków: “1989”, reż. Michał Bielawski (54′) +spotkanie z reżyserem (prowadzenie: S.Abramik)
- 16:30
- Międzynarodowy Konkurs Szkół Filmowych
- (uwaga: projekcje filmów w językach oryginalnych z napisami w języku angielskim)
- “Horoskopy miłości”, reż. Maciej Buchwald (14’45”), PWSFTviT (Polska)
“Zsolt i Kriszta”, reż. Abel Visky (14′), SZFE (Węgry)
“Karel Lampa”, reż. Natalie Cisarovska (28′), FAMU (Czechy)
“Homo Video”, reż. Katarina Hlincikova (16′), VSMU (Słowacja)
“Meg szebbek”, reż. Zsófia Ördög (7′), SZFE (Węgry)
“Gniazdo”, reż. Oliver Kruger, Arjun Talwar (18′), PWSFTviT (Polska)
czas trwania: 97’45’’ - 18:30
- I Blok – Konkurs Polski + spotkanie z autorami filmów konkursowych (prowadzenie: L.Moliński)
“Punkt wyjścia”, reż. Jagoda Szelc (17’)
“O rządach miłości”, reż. Adela Kaczmarek (13’15’’)
“Bożena i Paweł”, reż. Kamil Iwanowicz (5’)
“Island of Freedom”, reż. Przemysław Jękosz (11’50’’)
“Jest przepięknie”, reż. Paulina Wierzgacz (13’50’’)
“Okienko dobrej pogody”, reż. Tomasz Jeziorski (25’)
czas trwania: 85’55’ - 20:45
- Okiem Polaków: “Abu Haraz”, reż. Maciej Drygas (72′) + Masterclass z Drygasem (prowadzenie: S.Abramik)
- 22:00
- ONTV – wieczory wizualne [Galeria 44]
13 września, sobota
- 11:00
- Wręczenie nagrody „Kinematografek” w Areszcie Śledczym i spotkanie więźniów z autorami filmów konkursowych (prowadzenie: L.Moliński) [Areszt Śledczy]
- 11:00
- Okiem Słowaków: „Kucharze historii”, reż. Peter Kerekes (88′) + prelekcja (S.Abramik)
- 13:00
- Okiem Czechów: “Show”, reż. Bohdan Blahovec (66′) + prelekcja (S.Abramik) i laureaci konkursu „Kręć Wrocław”
- 14:30
- Okiem Polaków: “Moje 89 pokolenie”, reż. Paweł Jóźwiak-Rodan (63′) + spotkanie z reżyserem (prowadzenie: L.Moliński)
- 16:45
- II Blok – Konkurs Polski + spotkanie z autorami filmów konkursowych (prowadzenie: L.Moliński):
“VIP – Very Important Person”, reż.Klaudiusz Chrostowski (14’)
“Enrichment”, reż. Marcin Strauchold (11’)
“Osiemnastka”, reż. Małgorzata Goliszewska (15’)
“Między światami”, reż. Katarzyna Dąbkowska (30’)
“Horoskopy miłości”, reż. Maciej Buchwald (14’45’’)
czas trwania: 84’45’’ - 19:00
- III Blok – Konkurs Polski + spotkanie z autorami filmów konkursowych (prowadzenie: L.Moliński)
“Razem, pisane osobno”, reż. Anna Kasperska (16’45’’)
“O której wrócisz?”, reż. Alex Casianov (14’)
“I’ll Call You When I Get There”, reż. Małgorzata Goliszewska (20’)
“Film na zaliczenie”, reż. Mateusz Grymek (7’35’’)
“Przepływy”, reż. Justyna Mytnik (15’)
czas trwania: 73’20′ - 20:30
- “Świdnicka ulica w obiektywie” – wernisaż wystawy jednodniowej [Zaułek Świętokrzyski]
- 21:00
- Planete+ Doc prezentuje: “Uciekinier z Nowego Jorku”, reż. Michael Obert (98′) + prelekcja (S.Abramik)
- 22:00
- ONTV – wieczory wizualne [Galeria 44]
14 września, niedziela
- 11:00
- Wręczenie nagród + projekcja filmów nagrodzonych
*wszystkie wydarzenia w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury, chyba, że w planie projekcji zaznaczono inne miejsce