Strona główna Temat dnia Program naprawczy powiatu świdnickiego przyjęty

Program naprawczy powiatu świdnickiego przyjęty

9

Winni jesteśmy wszyscy. Jeśli ktoś się będzie usprawiedliwiał, to nie będzie miał racji. Program naprawczy powinniśmy wdrożyć na początku kadencji – mówił Tadeusz Zawadzki podczas dzisiejszej sesji Rady Powiatu. Radni powiatowi przyjęli program naprawczy dla finansów powiatu świdnickiego.

sesja powiat

Program naprawczy zakłada m.in. obniżenie diet radnych o 20%, zmniejszenie wynagrodzeń zarządu i kadry kierowniczej starostwa o 10%, a także nowa politykę kadrową w oświacie, która w ciągu dwóch lat ma przynieść ponad milion złotych oszczędności. Cięcia pojawią się również w dotacjach dla organizacji pozarządowych. Powiat nie będzie mógł zaciągać żadnych nowych długów ani wydawać pieniędzy na promocję.

Wszystkie zmiany ujęte w programie naprawczym do roku 2016  mają przynieść oszczędności ponad 2 mln złotych – mówił Zygmunt Worsa, starosta powiatu świdnickiego.

Wprowadzenie planu naprawczego to wskazówka od Regionalnej Izba Obrachunkowej. Po zmianach wprowadzonych w 2009 roku Powiat nie spełniał wskaźnika obsługi zadłużenia, co z kolei stanowi poważne zagrożenie dla spłaty długów w kolejnych latach. – Program naprawczy nie jest rewolucyjny. Zaznaczam, że dotyczy on tylko roku 2015 i 2016 – mówił Worsa i dodał. – Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przyszła rada wprowadzała zmiany w tym programie.

Radni opozycji zwracali uwagę, że program naprawczy powiatu świdnickiego jest mało radykalny. – Wydaje mi się, że to nie jest program naprawczy, a jedynie kosmetyka. W ciągu roku oszczędzimy tylko milion złotych. Potrzeby powiatu świdnickiego są znacznie większe. Tylko wykup obligacji pochłonie ponad kilkanaście milionów złotych. Powinniśmy ten program odłożyć na miesiąc i podejść do niego bardziej radykalnie – mówił Ryszard Kuc z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Kuc zaproponował m.in.: przekształcenie Służby Drogowej w spółkę prawa handlowego, likwidację funkcji etatowego członka Zarządu, zmniejszenie wysokości diet radnych, zmniejszenie ilości komisji Rady Powiatu, zlikwidowanie jednego z liceów, zmniejszenie ilości wydziałów w Starostwie Powiatowym. Według radnego tylko te działania mogłyby dać oszczędności w granicach 5 milionów złotych.

Na propozycję radnego Kuca ostro zareagował Worsa, który podkreślił, że już na następnej sesji może nastąpić korekta programu naprawczego. – Proponuję radnemu Kucowi złożyć stosowne wnioski już na następnej sesji – mówił Worsa.  Z kolei Ryszard Chołko zwracał uwagę na fakt, że program naprawczy powstaje za późno i za szybko.

Podczas sesji do komisji uchwał i wniosków wpłynęły dwa wnioski. Pierwszy, złożony przez Henryka Rataja, zakładał zmniejszenie diet radnych i wynagrodzeń Zarządu Powiatu Świdnickiego o 20% już od 1 września 2014 roku. Drugi, Ryszarda Chołko, który mówił o odłożeniu głosowania i poszerzeniu programu naprawczego. Oba wnioski zostały odrzucone w głosowaniu.

Ostatecznie program naprawczy powiatu świdnickiego został  przyjęty 17 głosami za, 3 przeciw i 4 wstrzymującymi się. – Jest to doskonała furtka, aby nowy zarząd, nowa rada podjął kroki do restrukturyzacji finansów powiatu świdnickiego – mówił po podjęciu uchwały Zygmunt Worsa, starosta powiatu świdnickiego.

tepe

 

Poprzedni artykułJagła złożył poselskie ślubowanie
Następny artykułFranc Gardiner poszukuje pracownika