Strona główna 112 „Halo, babcia?” Policja ostrzega przed oszustami

„Halo, babcia?” Policja ostrzega przed oszustami

2

„Halo, babcia… To ty Marku? Tak babciu, to ja. Wiesz babciu, mam bardzo poważne problemy i potrzebuję pilnie 50 tysięcy złotych, które jutro ci oddam… ” – właśnie tak najczęściej zaczynają rozmowę oszuści podający się za członków rodziny i wyłudzający pieniądze. Przedstawiają się za wnuczka, pracownika opieki społecznej, organizacji charytatywnej, a nawet policjanta. Pomysłowość oszustów, aby wyłudzić od nas pieniądze jest niezwykle bogata. Jak nie dać się oszukać? Radzi świdnicka policja.

 policja3

W ostatnich dniach na terenie powiatu świdnickiego uaktywnili się oszuści podający się za członków rodziny. Na szczęście żadna z osób nie dała się oszukać i zachowała czujność w kontakcie z osobami dzwoniącymi. Ostrzeżmy też swoich najbliższych, aby wiedzieli jak należy się zachować, aby nie stali się ofiarą przestępców.

Oszuści są coraz bardziej zuchwali. Nie mają żadnych skrupułów. Ich ofiary to osoby starsze, samotne, schorowane, potrzebujące kontaktu z bliskimi. W ostatnim czasie ponownie uaktywnili się oszuści działający metodą na tzw. wnuczka, którzy podając się za członków rodziny usiłują wyłudzić pieniądze. Zdarzają się przypadki, iż podają się za funkcjonariuszy i prokuratorów.

Opowiadają o wypadkach drogowych, których sprawcami są bliscy starszych osób. Przekazują informację, że jedynym sposobem na załatwienie sprawy i uniknięcie odpowiedzialność jest przekazanie pieniędzy za pośrednictwem kuriera z policji lub prokuratury. Nie wierzmy takim osobom i pod żadnym pozorem nie przekazujmy im żadnych pieniędzy.

PAMIĘTAJMY!

Oszuści żerują na ludzkiej naiwności.

– Zachowajmy szczególną ostrożność.

– Zadbajmy o swoich bliskich zwłaszcza tych w podeszłym wieku i uczulmy ich na tego typu zachowania. Wystarczy tylko zachowywać kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa.

– Nie należy podawać przez telefon żadnych wiadomości dotyczących naszego mieszkania, oszczędności.

– Nie podawajmy przez telefon kiedy przebywamy w domu i z kim mieszkamy.

– Nie przekazujmy gotówki i żadnych innych rzeczy osobom nieznanym.

– Nie wpuszczajmy do domu osób, których nie znamy.

– Wystarczy jeden telefon do krewnego na znany numer, aby potwierdzić czy rzeczywiście członek rodziny potrzebuje wsparcia finansowego.

Zastosujmy się do tych kilku prostych rad zanim utracimy oszczędności, niejednokrotnie całego życia. W takich przypadkach prosimy o natychmiastowy kontakt z Policją pod bezpłatnym numerem 997. Nie dajmy szans oszustom.

/KPP w Świdnicy/

 

Poprzedni artykułPowiat broni remontu ulicy Bystrzyckiej
Następny artykułBezdomny zmarł nad rzeką