Strona główna Bez kategorii Gorące rytmy w Galerii Świdnickiej

Gorące rytmy w Galerii Świdnickiej [FOTO/VIDEO]

2

Już po raz trzeci Galeria Świdnicka i Strzegomskie Centrum Kultury zaprosiły świdniczan na koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Folkloru.W niedzielę wystąpiły zespoły „Ouahuitl” Ballet Folklorico z Saltillo w Meksyku i „Emerald Revellers” z Irlandii.

f5

Publiczność nie szczędziła braw dla kunsztu artystów. Meksykanie zachwycili barwnymi strojami i pełnymi temperamentu tańcami. Nie mniejsze uznanie zdobyli Irlandczycy, którzy zaprezentowali tradycyjne tańce Irlandii Północnej.

Zespół Folklorystyczny „Emerald Revellers” z Irlandii został założony w roku 1996. Pochodzi z północno-zachodniej części Irlandii, z małej miejscowości Manorhamilton. W skład zespołu wchodzi 45 osób: tancerzy, muzyków, śpiewaków i gawędziarzy. Wśród tancerzy są laureaci Mistrzostw Świata Tańca Irlandzkiego. Prezentacje sceniczne to widowiska pełne ekspresji, energii i dynamiki. Taneczne popisy indywidualne i w grupie są wykonywane przy akompaniamencie muzyków bądź bez muzyki „a capella”. Mocne uderzenia butów nadają rytm wykonywanym tańcom. Zespół jest niezwykle ceniony w swoim kraju, a poza jego granicami budzi zachwyt i entuzjazm. Grupa gościła w Turcji, Estonii, Francji, USA, Hiszpanii, Anglii, USA oraz we Włoszech. W wielu krajach wielokrotnie. Menagerem i choreografem zespołu jest Clare McMorrow.

Zespół „Ouahuitl” Ballet Folklorico z Saltillo w Meksyku istnieje od 1983 roku. Samo miasto Saltillo to stolica regionu Coahuila, znajdującego się w północno-wschodniej części kraju. Zespół jest zrzeszeniem osób, które z oddaniem oraz należytą wiedzą rozprzestrzeniają swoje wartości kulturowe. Tworzą i odtwarzają wydarzenia z życia codziennego oraz świątecznego Meksyku poprzez muzykę i taniec. Prezentują tańce z różnych regionów: tańce azteckie z Meksyku Centralnego, tańce mariachi z Regionu Zachodniego oraz z ziem Mariachi, tańce wybrzeża z Regionu Wybrzeża Pacyfiku, tańce z północy. Zespół miał zaszczyt reprezentować region Coahuila w wydarzeniach lokalnych, narodowych oraz międzynarodowych. Gościł w USA, Portugalii, Francji, Belgii, Bułgarii, Turcji, we Włoszech oraz w Polsce. Menagerami zespołu są Raul Saldana Melendez i Pedro Fortunato Rodrigueza Perez. Choreografem jest Raul Saldana Melendez.

Poprzedni artykułLaury dla Chojnika, Wołowa i Zagłębia
Następny artykułMiał ponad 6 promili alkoholu. Ktoś go podpalił?