Strona główna Bez kategorii 16 filmów z szansą na „Złote Oko”

16 filmów z szansą na „Złote Oko”

0

Spośród 61 krótkometrażowych filmów dokumentalnych autorstwa twórców do 30. roku życia, komisja selekcyjna wybrała 16 dokumentów, które wezmą udział w Konkursie Polskim VII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” w Świdnicy.

OM_Jury i laureatka - Marta Prus  fot  Julia Bartosz

Marta Prus, zwyciężczyni VI edycji festiwalu

Swoje produkcje przesłali zarówno amatorzy, filmowcy niezależni, jak i uczniowie oraz absolwenci szkół filmowych. Najmłodsza z autorek ma 14, a najstarszy z twórców 30 lat. Aż 6 z zakwalifikowanych filmów pochodzi od wychowanków Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej, im. Leona Schillera w Łodzi. W tym roku podział między reżyserkami a reżyserami wypada prawie po równo: wśród autorów zakwalifikowanych prac jest 7 kobiet i 9 mężczyzn.

 Nadesłane na konkurs filmy będą walczyć o nagrodę Grand Prix: 3 tys. złotych oraz statuetkę – „Złote Oko”, autorstwa Magdaleny i Andrzeja Kucharskich. O zwycięstwie zadecyduje jury, w skład którego wejdą: Roman Gutek, Maciej. J. Drygas i Adriana Prodeus.

 To nie koniec nagród, które czekają na młodych twórców. Z okazji obchodów dziewięćdziesięciolecia Lasów Państwowych przyznana zostanie Nagroda Specjalna dla Filmu o Szczególnych Wartościach Przyrodniczych – w wysokości 3000 zł, którą ufundowało Nadleśnictwo Świdnica. Oprócz tego, już po raz drugi obradować będzie Międzynarodowe Jury Młodzieżowe, które również wybierze swojego faworyta. Nagrodę, którą przyznają młodzi Jurorzy, ufundowała Teresa Świło, polityk, przedsiębiorca i działaczka samorządowa, posłanka na Sejm VII kadencji. Jak co roku, swój ulubiony film wybierze też festiwalowa publiczność. Fundatorem Nagrody Publiczności jest Liga Kobiet Polskich, koło w Świdnicy. Także publiczność wybierze zwycięzcę w Międzynarodowym Konkursie Filmów Szkolnych.

 Konkursowe filmy będą wyświetlane w dniach 12 – 13 września w Sali Teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury. Wręczenie nagród nastąpi w niedzielę, 14 września.

 Na siódmą edycję Festiwalu „Okiem Młodych”, która rozpocznie się już 10 września, zaprasza Świdnicki Ośrodek Kultury i Wrocławska Fundacja Filmowa. Więcej szczegółów na www.okiemmlodych.pl i www.sok.com.pl.

LISTA FILMÓW ZAKWALIFIKOWANYCH DO KONKURSU POLSKIEGO VII MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU FILMÓW DOKUMENTALNYCH „OKIEM MŁODYCH” W ŚWIDNICY

  1. „Bożena i Paweł” Iwanowicz Kamil

 2. „Enrichment” Strauchold Marcin

 3. „Film na zaliczenie” Grymek Mateusz

 4. „Horoskopy miłości” Buchwald Maciej

 5. „I’ll Call You when I get there” Goliszewska Małgorzata

 6. „Jest przepięknie” Wierzgacz Paulina

 7. „Karuzela” Kamiński Marcin

 8. „Między światami” Dąbkowska Katarzyna

 9. „O rządach miłości” Kaczmarek Adela

10. „O której wrócisz?” Casianov Alex

11. „Okienko dobrej pogody” Jeziorski Tomasz

12. „Przepływy” Mytnik Justyna

13. „Punkt wyjścia” Szelc Jagoda

14. „Razem, pisane osobno” Kasperska Anna

15. „The Island of Freedom” Jękosz Przemysław

16. „VIP – Very Important Person” Chrostowski Klaudiusz

Poprzedni artykułNiewybuch w kamieniołomie
Następny artykułSvida zaprasza na treningi