Strona główna Sport Piłka nożna Strzegomianie walczyli w Danii

Strzegomianie walczyli w Danii

0

To była prawdziwa sportowa przygoda dla piłkarzy strzegomskiego AKS-u. Dwie piłkarskie drużyny z miasta granitu: młodzicy prowadzeni przez Jarosława Krzyżanowskiego i juniorzy dowodzeni przez Przemysława Stempniewicza wzięli udział w turnieju rozgrywanym w duńskim Hjoerring, jednym z trzech największych młodzieżowych turniejów na świecie.

 AKS

FOTO: AKS Strzegom

W kategorii do lat 12 wystartowały 64 ekipy z całego świata. Mali strzegomianie trafili do grupy z zespołami z Meksyku, Norwegii i Danii. Na pierwszy ogień poszła drużyna Intercups C. A. z Ameryki Północnej, która nie pozostawiła złudzeń naszym chłopcom, wygrywając wysoko 8:0. Meksykanie – jak się później okazało zostali rewelacją turnieju i każdego rywala, także w wielkim finale, wręcz zmiatali z boiska. Przegrana trochę załamała zespół, jednak do rozegrania były jeszcze 2 spotkania w grupie. Niestety, Grane Arandal FB IK z Norwegii i gospodarze – Hjoerring IF choć nie byli tak mocni jak następcy Javiera Hernandeza i Giovanniego dos Santosa, także uporali się z AKS-em, zwyciężając odpowiednio 3:0 i 2:0. Zaczęliśmy słabo. Meksykanie byli poza zasięgiem wszystkich, zaś zespoły ze Skandynawii można było pokonać. W meczach z nimi – mimo dwóch przegranych spisaliśmy się o wiele lepiej. Mogliśmy się pokusić nawet o zwycięstwa, bo mieliśmy sporo dogodnych okazji bramkowych. Tym razem jednak się nie udało. AKS nie wyszedł tym samym z grupy i pozostała mu rywalizacja w finałach B (system pucharowy – przegrywający odpada). Głównym celem strzegomian w tym momencie było pierwsze zwycięstwo i premierowa bramka w Danii. Kolejnym przeciwnikiem był norweski zespół Bjerke IL (1/16 finału). Na szczęście nasi piłkarze się odblokowali i łatwo pokonali przeciwnika 8:2. Na drodze AKS-u stanęła kolejna drużyna z Norwegii – tym razem Trio IL. Mecz, choć sędziowany przez Norwega, który przedłużył grę aż o 5 minut, zakończył się zwycięstwem Polaków 6:3, którzy włożyli w to spotkanie tak wiele zdrowia, że po jego zakończeniu płakali ze szczęścia. W ćwierćfinale zmęczeni już kilkudniowym turniejem i niemożliwymi wręcz upałami strzegomianie trafili na ekipę HB z Wysp Owczych. Po bardzo wyrównanym boju podopieczni trenera Krzyżanowskiego ulegli 2:3 i tym występem zakończyli swój udział w całym turnieju – czytamy na oficjalnej stronie AKS-u Strzegom.

 

Nieco lepiej poszło juniorom AKS-u Strzegom, którzy bez problemu wyszli z grupy eliminacyjnej. W pierwszym spotkaniu grupowym strzegomianie pewnie pokonali norweski zespół Eik IF Toensberg 2:0. Strzelcami bramek okazali się Domaradzki i Rogowicz. Także w drugim meczu AKS wygrał – tym razem z gospodarzami Hjørring IF 1:0. Jedynego gola zapisał na swoim koncie Demirow. W tym momencie podopieczni Przemysława Stempniewicza zapewnili sobie awans do fazy pucharowej. W ostatnim pojedynku w grupie piłkarze ze Strzegomia przegrali minimalnie z Trott IL (Norwegia) 1:2, a bramkę uzyskał ponownie Domaradzki. Nasza drużyna wywalczyła ostatecznie 2. miejsce w swojej grupie eliminacyjnej i przeszła do 1/16 finału A. Tam czekał kolejny norweski rywal – Follebu-Gausdal FK, który niestety wygrał 2:0 i tym samym zakończył udział strzegomskich juniorów w duńskim turnieju. Rywalizację w kategorii U-19 wygrał zespół z Zambii.

Dana Cup to jeden z największych młodzieżowych turniejów piłkarskich na świecie. Odbywa się w mieście Hjoerring, w Danii. Organizowany od kilkudziesięciu lat, jest jedną z najlepiej zorganizowanych imprez sportowych, na której corocznie spotyka się około 20 tysięcy zawodników, trenerów i kibiców z całego świata. Średnio każdego roku udział bierze ponad 1000 drużyn z 45 krajów świata. Przez 5 dni rozgrywanych jest ponad 2 tysiące meczów na 50 trawiastych boiskach.

 

/AKS Strzegom/

Poprzedni artykuł„Miasto44”. Po pokazie specjalnym [FOTO]
Następny artykułCo grają w kinie? [REPERTUAR]