Strona główna Wydarzenia Świdnica Pierwsze takie mieszkanie dla niepełnosprawnych

Pierwsze takie mieszkanie dla niepełnosprawnych

0

Projekt „Pierwsze mieszkanie treningowe” to pomysł innowacyjny, realizowany przez Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Świdnicy. Projekt jest brakującym elementem w niedoskonałym  systemie opieki nad dorosłymi osobami niepełnosprawnymi intelektualnie i z zaburzeniami psychicznymi. 

swidnica14.04.2012r101

– „Mieszkanie Treningowe” będzie funkcjonowało w lokalu pozyskanym na rzecz projektu, dzięki przychylności władz miasta Świdnicy. Lokal mieści się na II piętrze w bloku mieszkalnym  przy ul. Żeromskiego. W mieszkaniu, o pow. 126 m², składającym się z 3 pokoi, kuchni, 2 łazienek i przedpokoju, jednorazowo przebywać będzie sześciu uczestników projektu i asystent osoby niepełnosprawnej.  Mieszkanie zostało wyremontowane, z pomocą 49% środków z PFRON, a brakujące 51% dołożyło Stowarzyszenie. Oczywiście, jeszcze brakuje wielu niezbędnych rzeczy w mieszkaniu, ale z tym co już posiadamy, śmiało możemy rozpocząć treningi mieszkaniowe – mówi Dorota Imioła z Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Świdnicy.

Projekt przeznaczony jest dla osób o różnym stopniu niepełnosprawności intelektualnej oraz z zaburzeniami psychicznymi. Beneficjentami projektu są 32 osoby. Każda osoba niepełnosprawna będzie powtarzała kilkakrotnie cykl treningowy (7 dni w tygodniu) przez okres trwania projektu, podczas którego będzie uczyła się samodzielności w  życiu, codziennego funkcjonowania, zajęć, wypełniania obowiązków poza domem rodzinnym.

Udział w tego typu kompleksowej rehabilitacji pozwoli tym osobom rozwinąć gotowość do praktycznego, samodzielnego i dorosłego życia, którego z różnych przyczyn nie mają szans doświadczyć. Należy również zaznaczyć, że uczestnictwo w Mieszkaniu Treningowym daje osobom niepełnosprawnym  więcej możliwości w niwelowaniu ich ograniczeń niezbędnych w prawidłowym funkcjonowaniu nie tylko w warunkach domowych ale też w lokalnej społeczności – mówi Imioła.

Jednym z ważniejszych efektów uzyskanych dzięki treningom mieszkaniowym będzie zapobieganie instytucjonalizacji osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz z zaburzeniami psychicznymi w domach pomocy społecznej i innych ośrodkach, co również będzie miało duże znaczenie w odciążeniu budżetu gminy.

Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Upośledzeniem  Umysłowym, które działa na terenie miasta i powiatu świdnickiego od 26 lat jest autentycznym rzecznikiem osób zagrożonych wykluczeniem społecznym – z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi, oraz prowadzi ich ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym.

Projekt współfinansowany jest ze środków PFRON i Powiatu Świdnickiego przy współpracy z Dolnośląskim Urzędem Marszałkowskim we Wrocławiu.