Strona główna Wydarzenia Para buchnie w ten weekend

Para buchnie w ten weekend

1

Dziesięć miesięcy trwał remont parowozu TKt 48-18. 19 lipca lokomotywa, należąca do Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku, znów pojedzie po torach i buchnie parą.

gala parowozow w Jaworzynie Śląskiej 29.09.2012 r (29)

Uroczysta prezentacja lokomotywy po zakończonym remoncie została zaplanowana na 19 lipca. W trakcie pikniku „Para buch!” planowana jest również wystawa „Kolej dawniej i dziś” w trakcie, której zaprezentowane zostaną wybrane zabytkowe i współczesne lokomotywy PKP.

Na 19 i 20 lipca zaplanowano przejazdy składem retro, prowadzonym przez lokomotywę TKt48-18 po tzw. Trasie Parowozowej Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa. Trasa Parowozowa to projekt pozwalający na pełniejszą i atrakcyjniejszą prezentację zbiorów Muzeum. – Wiosną 2014 roku dzięki remontom zabytkowych obiektów kolejowej infrastruktury technicznej, została uruchomiona kolejowa trasa wiodąca po najważniejszych częściach Muzeum. Prowadzony przez parowóz skład, przejeżdżając po terenie bocznicy, prezentuje ważne dla historii kolejnictwa obiekty – m.in. zabytkową obrotnicę kolejową, dźwig bramowy, zapadnię kolejową czy żuraw wodny – mówi Katarzyna Szczerbińska –

Pierwszy, uroczytsy przejazd zaplanowano w sobotę 19.07.2014 o godzinie 12.00 po tzw. Trasie Parowozowej. Następnie, odbędzie się krótka prezentacja lokomotywy na obrotnicy kolejowej. To będzie również niepowtarzalna okazja żeby poznać tych, którzy brali udział w remoncie parowozu.

Zarówno w sobotę jak i niedzielę organizowane będą przejazdy składu prowadzonego przez parowóz po terenie bocznicy Muzeum. Zwiedzanie Muzeum i przejazdy odbywają się według normalnego cennika.