Strona główna Bez kategorii Marcinowice wysoko, Świdnica 947

Marcinowice wysoko, Świdnica 947 [RANKING]

10

Którzy samorządowcy najlepiej spisali się w kreowaniu rozwoju swoich gmin w kończącej się właśnie kadencji? Jeden z najciekawszych rankingów publikuje portal samorządowy. Tym razem oceniania nie była zamożność samorządów, a działania na kilku polach, generujących zwiększenie dochodów, inwestycje i poprawę jakości życia. Które miejsce przyznano władzom Świdnicy?

parking Marcinowice

Jerzy Guzik, wójt Gminy Marcinowice  podczas otwarcia parkingu na około 45 miejsc i nowego, 300-metrowego chodnika, które kosztowały 430 tysięcy złotych. 75% tej kwoty pochodziło z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich „Odnowa i Rozwój Wsi”.

– Nie chcemy w tym miejscu umniejszać osiągnięć włodarzy bogatych jednostek. Naszym zamiarem było raczej wyłapanie tych, którzy niezależnie od okoliczności wykazali się pozytywnym wpływem na swoim terenie. Stworzyliśmy ranking skupiony na zmianach jakie zaszły pomiędzy rokiem 2010 a 2014. Nie liczyło się dla nas, czy gmina była bogata już w 2010 a jedynie to, w jakim stopniu udało się ją przez te 4 lata zmienić – piszą autorzy. – Zbadaliśmy 2479 jednostek (wszystkie gminy oraz miasta na prawach powiatu), w których odbyły się wybory bezpośrednie. Każda jednostka została porównana w wymiarze gospodarczym, społecznym, infrastrukturalnym i finansowym. Aby zająć wysoką pozycję w rankingu ogólnym, jednostka musiała odznaczać się wysoką pozycją we wszystkich częściach składowych.

LISTA RANKINGOWA

Firma doradztwa samorządowego Curulis wzięła pod uwagę “twarde” dane, m.in. wpływy z podatków, pozyskiwanie dotacji unijnych, liczbę tworzonych podmiotów gospodarczych, a nawet liczbę klubów sportowych czy komputerów w szkołach. Zostały porównane na przestrzeni ostatnich czterech lat. Zwycięzcami niekoniecznie są ci, którzy odnieśli sukces w jednym obszarze, np. zwiększania dochodów, ale ci samorządowcy, którzy zadbali o równomierny rozwój swoich gmin. Główny ranking uzupełniają rankingi dotyczące czterech wskazanych wcześniej obszarów.

Dla wielu samorządowców takie postawienie sprawy jest zimnym prysznicem. Okazuje się bowiem, że w czołówce wcale nie ma dużych miast. Na pierwszym miejscu znalazła się pewnie niewielu znana gmina Linia z województwa pomorskiego. – Niewątpliwie gmina zawdzięcza swój sukces działaniom podejmowanym przez władze lokalne w zakresie rozwoju gospodarczego, pobudzania lokalnej przedsiębiorczości i przeciwdziałaniu bezrobociu.Również rozwój potencjału społecznego gminy, a przez to świadczenie coraz wyższej jakości usług społecznych dla mieszkańców, przełożyło się na zwycięstwo jednostki – komentuje portal samorządowy. W pierwszej dziesiątce znalazły się dwie gminy z Dolnego Śląska – Kobierzyce i Karpacz.

Jak wypadły w tym zestawieniu władze Świdnicy? Miasto w rankingu ogólnym jest na 947 miejscu. Najlepszy wynik osiągnęły Marcinowice – są na 48 miejscu!

Miejsca w rankingu gmin z powiatu świdnickiego:

Marcinowice – 48

gmina wiejska Świdnica – 898

Świdnica – 947

Świebodzice – 1492

Dobromierz – 1633

Żarów – 1961

Strzegom – 2182

Jaworzyna Śląska – 2470

asz

PODSUMOWANIE KADENCJI 2010-2014