Strona główna Bez kategorii Dni Goethego wracają do Bagieńca

Dni Goethego wracają do Bagieńca [PROGRAM]

0

Warsztaty literackie, kuglarskie, plener fotograficzny, a na koniec koncert w plenerze. Wyjątkowo zapowiadają się tegoroczne Dni Goethego, reaktywowane po kilkuletniej przerwie przez Fundację Spichlerz Kultury. 

 Dni Geothego

Dzięki wspólnej inicjatywie Fundacji Spichlerz Kultury, Teatru Bezdomnego im.Bohumila Hrabala w Żarowie, Starostwa Powiatowego w Świdnicy, Samorządu Gminy Jaworzyna Śląska oraz społeczności Bagieńca reaktywowane zostają letnie spotkania z poezją, teatrem i sztukami wszelakimi. W ten sposób prezentowana sztuka stworzy niezwykły mariaż z niewątpliwym pięknem okolicy – mówi Violetta Mazurek, prezes Fundacji Spichlerz Kultury.

Inspiracją dla wydarzenia jest oczywiście postać Goethego, który pewnego dnia przysiadł na skałce w Bagieńcu, zamyślił się i dostał olśnienia. Od tej pory modne było również się na niej zamyślać. Tym razem do Bagieńca przybędzie szukać inspiracji młodzież z naszego regionu. Oferta jest przygotowana tak, aby skorzystały z niej osoby w każdym wieku. W programie wiele ciekawych wydarzeń i atrakcji: spektakle teatralne w wykonaniu Teatru Bezdomnego w Żarowie, warsztaty literackie dla dzieci i młodzieży, warsztaty plastyczne dla dzieci, warsztaty kuglarskie,  koncerty, slam poetycki, plener fotograficzny, konkursy, czytanie bajek, promocje dobrych książek i wiele innych, a to wszystko w wyjątkowo malowniczym zakątku, z dala od szumu ulicy, u podnóża starego pałacu.

Program Dni Goethego w Bagieńcu 21-22 czerwca 2014

Sobota 21.06.2014

12.00- 13.00 „Baśniolandia” warsztaty literackie dla dzieci od 3 do 6 lat . Każdy maluch, z rodzicem lub bez, może w wesołej atmosferze spędzić czas na wspólnym głośnym czytaniu, zabawach ruchowych i plastycznych. Prowadzenie: Miejska Biblioteka Publiczna im Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy.

13.00- 15.00 „Wokół książki” warsztaty literackie dla dzieci w wieku od 6 lat wzwyż.  Są to nie tylko fascynujące spotkania z książką, ale również świetna zabawa, dzięki której dziecko poznaje świat i wyraża samego siebie. Prowadzenie: Miejska Biblioteka Publiczna im Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy.

12.30- 16.00 Plener fotograficzny inspirowany epoką romantyzmu. Prowadzenie: Świdnicka Fotografia Niezależna

16.30- 18.00 Slam poetycki- alternatywny konkurs poezji. Punktem specjalnym slamu będzie stand up w wykonaniu Krzysztofa Gajosa. t.: Manifest Pana Gajosa. Prowadzenie: Spotkania z Poezją. SLAM to skrzyżowanie poezji i performance’u, stawiające na pierwszym miejscu kontakt poety z ludźmi, którzy słuchają jego wierszy. W slamie mogą wziąć udział wszyscy chętni poeci, zarówno ci którzy zajmują się poezją w jej klasycznej formie jak i freestylerzy

18.00  Oficjalne rozwiązanie konkursu fotograficznego. Prowadzenie: Świdnicka Fotografia Niezależna.

18.30 „Kubuś i jego Pan”- wyk. Teatr „Bezdomny” im. Bohumila Hrabala w Żarowie.Reżyseria: Ryszard Dykcik

Wykonanie: Dorota Pawlicka, Paulina Siedlecka, Alicja Durka, Monika Falkowska, Aleksandra Dydyńska, Wojciech Kutołowski, Beniamin Dykcik, Robert Zawalski, Piotr Wardach, Ryszard Dykcik, Szymon Matyjasik, Tomasz Łabuda

Niedziela 22.06.2014

12.00- 15.00 „Ballada jako wyobrażenie świata” – warsztaty literackie.Podczas warsztatów zostanie zaprezentowana teoria ballady w odniesieniu do klasycznych realizacji tego gatunku. Obok zagadnień teoretycznych zostanie poruszony problem przemiany ballady (od średniowiecznych ballad ludowych przez ballady artystyczne w dobie romantyzmu po awangardowe realizacje modernistyczne) oraz problem kontekstu filozoficznego jako głównego uwarunkowania struktury tego gatunku. Prowadzenie: Wojciech Koryciński

13.00- 13.45 Spotkanie autorskie z bajkopisarką- Eweliną Kościelniak, z okazji wydania książki „Karol w krainie Orfanto”. Wyjątkowa okazja by najmłodsi mogli osobiście poznać autora książki, porozmawiać z nim o losach bohate-ra, inspiracjach i spędzić czas na wspólnej zabawie.

14.00- 17.00 Piknik międzypokoleniowy- uczestnicy projektu Jaworzyna 60+ zapraszają na animacje i zajęcia artystyczne dla całej rodziny. Prowadzenie: Monika Masłowska, Elżbieta Dudziak

14:00- 15:30 Zaułek kuglarzy”- warsztaty kuglarskie podczas których będzie można poznać techniki wprowadzania w ruch dwóch, trzech a nawet czterech piłek oraz innych przedmiotów prosto ze świata cyrku. Prowadzenie: Tomasz Nycz

16.30- „Mój Mono.Meta.Teatr” plenerowy spektakl teatralny.Reżyseria: Tomasz Nycz Wykonanie: Tomasz Nycz. Hiperteatralny absurd. Spektakl przedstawia zagmatwanego we własnej wyobraźni szalonego twórcę, który za wszelką cenę próbuję przemycić pierwiastek samego siebie poprzez świadomą, czasami wymuszoną interakcję z publicznością, która zostaje wciągnięta w znakomitą improwizowaną opowieść.

18:00 – Tantua – koncert w plenerze. Tantua to świdnicki zespół czerpiący inspiracje z wielu zakątków świata. Instrumentarium zespołu jest bardzo bogate, w ich muzyce można odnaleźć elementy nuty etnicznej, folkowej i world music.

Imprezy towarzyszące

Antykwariat na łące.
Świdnicki antykwariat wietrzy półki na łące i z okazji Dni Goethego oferuje zakupu dobre pozycje w promocyjnych cenach

Punkt wymiany książek .
Przynieś, dziel się i wymieniaj!
Plenerowa wystawa prac uczniów III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.

Zapisy na warsztaty, slam poetycki i plener fotograficzny: [email protected], w tytule maila prosimy wpisać nazwę wydarzenia, w treści imę, nazwisko i numer telefonu.

Kontakt w sprawach wszelkich : [email protected]

 Organizatorzy: Fundacja Spichlerz Kultury, Fundacja Teatr Bezdomny

Partnerzy wydarzenia: Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Gmina Jaworzyna Śląska, Teatr Bezdomny im Bohumiła Hrabala w Żarowie, Miejska Biblioteka Publiczna im Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy, III Liceum Ogólnoksz-tałcące w Świdnicy, Spotkania z Poezją, Świdnicka Fotografia Niezależna, Maks Smyczyński Make-up, Tantua, Sklep Empik w Galerii Świdnickiej, Antykwariat Exlibris

Zdjęcie: materiały organizatorów