Strona główna Bez kategorii Co to, gdzie to? Zagadka nr 96.

Co to, gdzie to? Zagadka nr 96. [KONKURS]

0

Poprzednia zagadka okazała się bardzo trudna. Zaledwie kilka osób nadesłało prawidłowe odpowiedzi! Nagroda, zaproszenie na dowolnie wybrany film w świdnickim kinie Cinema 3D trafia do pana Marcina Kalenicza. Gratulujemy!

Zanim przedstawimy odpowiedź, kolejna zagadka.

Zagadka nr 96.

Zagadka 96

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 21 czerwca 2014. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 93”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Pod odpowiedzią należy podać źródła, z jakich Państwo korzystali. Zwycięzca zostanie ogłoszony już w najbliższą niedzielę, 22 czerwca na portalu Swidnica24.pl. Kolejna zagadka jeszcze w tym tygodniu. Zapraszamy do zabawy.

Odpowiedź pana Marcina Kalenicza na zagadkę nr 95.

zagadka

Witoszów założono w II poł. XIII w. jako dużą wieś łańcuchową na leśnym terenie podgórskim. Pierwsza wzmianka na temat istnienia wsi pochodzi z 1268 r. Jest to zarazem pierwsza informacja o istnieniu w tej miejscowości kościoła parafialnego. W owym czasie należał pod względem prawa patronackiego wraz z kościołem farnym w Świdnicy do klasztoru klarysek we Wrocławiu. Wybudowany został w roku 1268. Przebudowa tej świątyni miała miejsce w XV wieku. Przekryto go sklepieniem w XVI wieku. Renesansowa kruchta, którą podziwiać można do dzisiaj wybudowana została w XVI wieku. Kościół w XVII zyskał obronny charakter poprzez podwyższenie. To świątynia jednonawowa posiadająca prostokątne prezbiterium. Kościół ten wielokrotnie rozbudowywany. W nawie kościoła znajduje się gotycki portal z roślinną ornamentyką. Wyposażenie świątyni jest barokowe i pochodzi z XVIII wieku. Na strychu podziwiać można strzelnice klinowe z XVII wieku. W Witoszowie Dolnym warto zobaczyć także pałac pochodzący z XIX/XX wieku. Zbudowano go na planie prostokąta. To budowla dwukondygnacyjna. Posiada ona dwunastoosiową elewację południową. W tej części podziwiać można ryzalit zakończony szczytem. Obiekt ten został przebudowany w XIX wieku. Dziś pełni on funkcję mieszkalną. W 1930 r. dokonano renowacji kościoła zarówno na zewnątrz, jak i w jego wnętrzu. Brak jednak szczegółowych informacji na temat tego, jakie konkretnie prace tu przeprowadzono.

W 2011 r. ekspertyzy wykazały zagrożenie katastrofą budowlaną. Podjęto wówczas kroki, aby świątynię uratować. W ramach programu „Odnowa i rozówj wsi”, dofinansowanego z PROW na lata 2007-2013 w zabytkowym kościele przeprowadzony został remont elewacji oraz hełmu kościoła polegający na wykonaniu tynków renowacyjnych oraz cementowo-wapiennych na całości elewacji wraz z malowaniem oraz remont konstrukcji wspornej hełmu wraz z wymianą blachy miedzianej. Remontem objęty został również gotycki portal wewnętrzny, którego odnowienie współfinansowane zostało w ramach działania „Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju” na działanie Małe Projekty ogłoszonym przez LGD „Szlakiem Granitu”, na który uzyskano 50.000 zł. dotacji.

Źródła:


http://www.witoszow.diecezja.swidnica.pl
http://www.oczydolnegoslaska.pl
http://swidnica.naszemiasto.pl

 

Poprzedni artykułArkadiusz Piech w Legii Warszawa
Następny artykułŚwidnica w kleszczach twierdzy [PREZENTACJA]