Strona główna Temat dnia Bulodromy czekają na chętnych

Bulodromy czekają na chętnych [FOTO]

1

Ta zabawa wciąga jak hazard, o czym przekonali się uczestnicy oficjalnego otwarcia bulodromów przy Gimnazjum nr 4 w Świdnicy. – Nie bardzo wiem, o co chodzi, ale chętnie rzuciłabym taką kulą – śmieje się jedna z mieszkanek osiedla Zarzecze. Całe rodziny przyszły w sobotę, 7 czerwca na pełen atrakcji festyn, który towarzyszył pierwszym rozgrywkom w coraz popularniejszą petankę.

023

Pierwsi  powszechna zwłaszcza we Francji grę w bule zaczęli rozpowszechniać w Świdnicy nauczyciele I LO. – U nas także powstaną boiska, ale bardzo cieszymy się, że pierwsze dwa są w Gimnazjum nr 4 – mówi Michał Żabrowski. Razem z Wojciechem Korycińskim i grupa uczniów przyniósł licealne bule i chętnie udzielał rad. W roli mistrza wystąpił jednak kto inny – Leszek Orpel, burmistrz Jedliny Zdrój, w której gra króluje od lat, a miasto ma nawet halę do gry.

Gimnazjaliści z „czwórki” są zafascynowani petanką i mówią z dumą, że oczywiście szkoła ma własne kule. – Gramy na lekcjach w-f, a popołudniami pod opieką nauczyciela – tłumaczą. – Ta gra jest bardzo prosta i naszą intencją jest, by każdy mógł korzystać z bulodromów – zapewnia Tomasz Całka, dyrektor Gimnazjum nr 4. Choć teren jest ogrodzony, będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców. Ci, którym niekoniecznie odpowiada petanka, mogą siąść przy specjalnych stolikach do gry w szachy, chińczyka i warcaby. – Mamy chyba już wszystko – mówią mieszkanki Zarzecza. – Są boiska, ławeczki, można tu przyjść na spacer z dziećmi. No, może przydałby się jeszcze tor do jazdy na rolkach, ale nie naciskamy – dodają ze śmiechem. Są natomiast pewne, ze teren wokół gimnazjum stał się atrakcyjnym miejscem do rekreacji.

Bulodromy udało się wybudować dzięki mobilizacji samych mieszkańców, którzy zagłosowali na projekt w pierwszej edycji budżetu obywatelskiego. Inwestycja kosztowała 38 tysięcy złotych. W otwarciu czynnie uczestniczyli poseł Teresa Świło, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Zofia Skowrońska-Wiśniewska i zastępca prezydenta Waldemar Skórski. W organizację festynu włączyli się uczniowie, rodzice i przyjaciele. Był Balloon Club Świdnica, strażacy, policjanci, grupa OffRoad, Stowarzyszenie DogOn. Na festynie pojawiły się także osiołki Krzysztofa Słupskiego z Lubachowa. Całość dopełniła piękna pogoda.

/red./

Zdjęcia Łukasz Kufner

Poprzedni artykułZawód w ostatnim meczu sezonu
Następny artykułNowe, odporne na wandali?