Strona główna Temat dnia Zawsze pragnęliśmy wolności

Zawsze pragnęliśmy wolności [FOTO]

2

– Polska zawsze była krajem pragnącym wolności, zawsze była krajem gotowym do poświęceń. Polacy chcieli być panami w swoim domu – Ojczyźnie. Chcieli stanowić takie prawa jakie uważali za najlepsze dla wolności i niepodległości naszej Ojczyzny – przed rozpoczęciem mszy świętej, w 223 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, mówił Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

Konstytucja 3 Maja (15)

Jak co roku nabożeństwo w kościele pw. NMP Królowej Polski na Osiedlu Młodych poprzedziły uroczystości z udziałem pocztów sztandarowych, orkiestry dętej i świdnickich tancerzy.

Świdniczanie udekorowani kotylionami w narodowych barwach wysłuchali okolicznościowego przemówienia prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka i obejrzeli pokaz w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Jubilat.  Po uroczystościach przed kościołem wszyscy udali się na mszę świętą, której przewodniczył biskup Adam Bałabuch.

***

Konstytucja 3 Maja została uchwalona 3 maja 1791 roku i była ustawą regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie, po konstytucji amerykańskiej z 1787 r., nowoczesną, spisaną konstytucją. Została zaprojektowana po to, by zlikwidować obecne od dawna wady systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jej złotej wolności. Była ostatnią próbą zreformowania kraju i ocalenia go przed rozbiorami. Przetrwała tylko 14 miesięcy, a Polska straciła wolność na 123 lata. Niemal natychmiast po odzyskaniu niepodległości, w 1919 roku, 3 maja został ustanowiony świętem państwowym. Zdelegalizowane przez Niemców podczas okupacji, a później przez socjalistyczne władze Polski w 1951 roku. Swoją range odzyskało w 1990 roku.

Poprzedni artykułSzaleństwo z Violettą
Następny artykułKolizja na rondzie [FOTO]