Strona główna Bez kategorii Pomnik Jana Pawła II pod folią

Pomnik Jana Pawła II pod folią [FOTO/WIDEO]

59

Na placu jego imienia przed świdnicką katedrą został dzisiaj zamontowany pomnik św. Jana Pawła II. Mieszkańcy na razie mogą zobaczyć tylko zarys rzeźby. Całość jest szczelnie owinięta folią, a uroczyste odsłonięcie dopiero 8 maja o godzinie 19.30.

Jan Paweł II_10

Pomnik autorstwa kaszubskiego artysty Jarosława Wójcika został odlany w Kaliszu. Pod okiem autora został przywieziony do Świdnicy i zamocowany do wcześniej wykonanego granitowego postumentu. Rzeźba na tle placu wygląda skromnie. Ma nieco ponad 2 metry wysokości i waży 600 kilogramów. Prace montażowe obserwował m.in. ks. Adam Bałabuch, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej. – Ten pomnik ma znaczenie symboliczne, bo przecież s. Jan Paweł Ii jest patronem Świdnicy – mówi duchowny. – Oczywiście, bardzo istotne są pomniki duchowe, dzieła miłosierdzia. Takie Kościół i diecezja podejmują. Jednak ten mosiężny odlew stanie się, mam taką nadzieję, miejscem do refleksji, zadumy i przypomnienia nauki św. Jana Pawła II.

Przypomnijmy. Entuzjazm mieszkańców Świdnicy dla postawienia rzeźby Jana Pawła II nie był na początku wyjątkowo duży. Mimo że mieli współdecydujący głos w wyborze projektu podczas konkursu z 2011 roku, przez pierwsze pół roku udało się zebrać zaledwie 400 złotych. Idea jest niezmienna – pomnik powstanie wyłącznie z datków, a całość koordynuje powołane przez społeczników Stowarzyszenie na Rzecz Zachowania Dziedzictwa Jana Pawła II „Pamięć i Wdzięczność”. Dzięki wsparciu biskupa świdnickiego, który zachęcał do przykościelnych zbiórek, i datkom od prywatnych sponsorów, do dziś udało się zebrać 160 tysięcy złotych. – Brakuje jeszcze 40 tysięcy, ale na pewno dozbieramy – zapewnia Artur Moneta, prezes stowarzyszenia.

Świdnica, 8 maja, uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, Patrona Diecezji

Program:
godz. 17.00 – Nieszpory ku czci św. Stanisława – kościół pw. św. Józefa
godz. 17.30 – Procesja z relikwiami św. Stanisława
godz. 18.00 – msza św. pod przewodnictwem JE ks. abp. Józefa Kowalczyka, Prymasa Polski – katedra
godz. 19.30 – poświęcenie pomnika św. Jana Pawła II – plac przed katedrą
godz. 20.00 – koncert zespołu TGD wraz z Mieczysławem Szcześniakiem – plac przed katedrą

Poprzedni artykułNa ważny temat: Kongres Regionów zostaje
Następny artykułGimnazjum nr 3 promuje Świdnicę