Strona główna Wydarzenia Strzegom Pobiegli w hołdzie ofiarom obozu

Pobiegli w hołdzie ofiarom obozu

0

Blisko 400 biegaczek i biegaczy wzięło udział w XXVIII Ogólnopolskich Biegach Przełajowych „Bieg Pamięci Gross – Rosen” Rogoźnica 2014, które zorganizowano 10 maja.

 bieg 2

Zgodnie z wieloletnią tradycją przed rozpoczęciem biegów złożono wieniec pod Mauzoleum Pomordowanych na terenie Muzeum Gross-Rosen, a przyniesiony przez sztafetę uczniów ze Szkoły Podstawowej w Rogoźnicy znicz pamięci został zapalony w miejscu rywalizacji sportowej, czyli w rogoźnickim parku. Otwarcia „Biegu Pamięci” dokonał burmistrz Strzegomia – Zbigniew Suchyta. Wśród gości byli m. in. posłanka na Sejm RP – Teresa Świło, senator RP – Wiesław Kilian, etatowy członek zarządu powiatu świdnickiego – Sabina Cebula, zastępca burmistrza Strzegomia – Wiesław Witkowski oraz radni Rady Miejskiej w Strzegomiu: Marian Góra, Natalia Łęska i Henryk Radkowski. Jak co roku, biegi cieszyły się dużym zainteresowaniem. Oprócz reprezentantów gminy Strzegom, na zawodach w Rogoźnicy pojawili się przedstawiciele gmin Marcinowice i Świdnica, a także biegacze z Walimia, Żórawiny, Żarowa i Niedaszowa. W sumie ok. 400 osób – w różnych kategoriach wiekowych – rywalizujących na wielu dystansach, od sprintów do biegu głównego (open). W tym ostatnim (o długości ponad 7 km) najlepszy okazał się Bartłomiej Wojsław z GLKS Marcinowice.

bieg 1

 Imprezie od początku do samego końca towarzyszyła przyjazna atmosfera. Uczestnicy, którzy zajęli czołowe miejsca w swoich kategoriach, nagrodzeni zostali statuetkami, medalami, pamiątkowymi dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi w postaci koszulek. Na wszystkich uczestników czekał przygotowany poczęstunek.

 Organizatorami biegu byli: gmina Strzegom, Ochotnicza Straż Pożarna Gminy Strzegom, Szkoła Podstawowa w Rogoźnicy, Muzeum Gross-Rosen, Dolnośląskie Zrzeszenie LZS we Wrocławiu oraz Powiatowe Zrzeszenie LZS w Świdnicy. Imprezę dofinansowali: Ministerstwo Sportu i Turystyki w Warszawie, Krajowe Zrzeszenie LZS w Warszawie, a także Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

 Tomasz Wanecki