Strona główna Sport Lekkoatletyka 104-latek rekordzistą Europy!

104-latek rekordzistą Europy!

5

Pojechał do Wrocławia, by pobić rekord Europy i ta sztuka mu się udała! 104-letni mieszkaniec Świdnicy Stanisław Kowalski wziął dziś udział we Wrocławskiej Olimpiadzie Młodzieży i pokonał dystans 100 metrów w czasie 32,79 sek. zostając pierwszym Europejczykiem, którzy przebiegł „setkę” w wieku powyżej 100 lat. Do rekordu świata należącego do Japończyka brakły niecałe trzy sekundy!

 IMAG0528

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, udało się osiągnąć cel, doping półtoratysięcznej grupy kibiców na stadionie olimpijskim we Wrocławiu był niesamowity. Pan Stanisław przebiegł 100 metrów w niecałe 33 sekundy, mamy zatem rekordzistę Europy! – komentuje szczęśliwy Zygmunt Worsa, trener pana Stanisława, a na co dzień starosta świdnicki i prezes Dolnośląskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Przypomnijmy, że pan Stanisław Kowalski urodził się 14 kwietnia 1910 roku w powiecie Końskie. Później przeniósł się do Wołowa, a od ponad 20 lat mieszka razem z córką w Świdnicy. Oprócz 76-latki ma jeszcze dwie córki w wieku 65 i 78 lat. Syn zmarł w wieku 60 lat. Pochodzi z długowiecznej rodziny, mama odeszła w wieku 90 lat, podobnie jak żona i teściowa. Pomimo przekroczonej setki, pan Stanisław emanuje pogodą ducha i znakomitą formą.

Trzymam się dobrze, dużo chodzę i często się sprawdzam na ulicy próbując kogoś dogonić – śmieje się pan Stanisław. Jak twierdzi, je i pije wszystko. – Nieraz nawet wypiję trzy kawy, a 100g czegoś mocniejszego też nie pogardzę. Zawsze byłem aktywny, pracowałem na kolei, a przed wojną robiłem praktycznie wszystko – mówi bohater. Zapytany o receptę na długowieczność twierdzi, że się nie przemęcza i śpi ile może. Nie chodzi też do lekarzy i nie zamierza tego zmieniać, w aptekach również jest rzadkim gościem.

Więcej informacji na temat pana Stanisława Kowalskiego dostępnych tutaj: http://swidnica24.pl/w-zdrowym-ciele-zdrowy-duch/