Strona główna Wydarzenia Ostatni Diament Wolności dla Borusewicza

Ostatni Diament Wolności dla Borusewicza

0

Jest nagrodą upamiętniającą pierwsze wolne wybory. Do grona wyróżnionych zaliczają się ikony, które dzięki działalności podziemnej i publicznej tworzyli zręby gospodarki. W tym roku Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich przyznaje Diament Wolności po raz ostatni. 15 maja, podczas uroczystej gali w Świdnicy, odbierze go Marszałek Senatu, Bogdan Borusewicz.

bb

Wśród nagrodzonych przez kapitułę Diamentu Wolności znalazły się najważniejsze osobistości, budujące trwałość i praworządność demokratycznego ustroju oraz wolności gospodarcze w Polsce. Wyróżnienie otrzymali:  Tadeusz Mazowiecki, Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Adam Michnik, Jan Lityński, Władysław Frasyniuk, Leszek Balcerowicz, Marek Belka i Henryk Wujec. Członkowie kapituły podkreślają, że Diament Wolności nie są podziękowaniem regionalnym, odnoszącym się do wkładu w świdnicką arenę gospodarczą. To laur dla osób, które od 1989 roku tworzyły wolne i demokratyczne państwo. Państwo, które obecnie otwiera możliwości dla przedsiębiorców z całej Polski, także ze Świdnicy. Bogdan Borusewicz jest dziesiątym, a zarazem ostatnim laureatem, nagrodzonym przez SPIKŚ, jedno z najstarszych stowarzyszeń biznesowych w kraju. Marszałek Senatu odbierze osobiście wyróżnienie podczas gali, która odbędzie się 15 maja w Świdnicy.

 

Edward Szywała

Prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich

Pierwszy Diament Wolności został przyznany z okazji dwudziestolecia wolnych wyborów. Wyróżnienie 10 osób jest również swoistym podziękowaniem dla wszystkich, którzy mieli wkład w powstawanie wolnej przedsiębiorczości. Osoby,  o których mówimy, to  prawdziwe diamenty w naszej historii. Stąd też nazwa naszej nagrody.  Jednogłośnie postanowiliśmy przyznawać je tym, którzy legendą stali się już za życia – to uczestnicy „okrągłego stołu”, członkowie pierwszego niepodległego rządu, przywódcy państwa. Ludzie, którzy przywrócili nam wszystkim Rzeczpospolitą Polską i otworzyli drogę do Unii Europejskiej .Jesteśmy niezwykle zaszczyceni faktem, iż każda z tych osób zechciała nasze wyróżnienia przyjąć.

Bogdan Borusewicz

Marszałek Senatu, laureat tegorocznego Diamentu Wolności

Tego typu nagrody są istotne ze względu na ocalenie od zapomnienia najważniejszych wydarzeń historii najnowszej. Zarówno przyznane wyróżnienie, jak i współpracę przedsiębiorców w ramach stowarzyszeń biznesowych, uważam za ważne inicjatywy.

/SO/

Poprzedni artykułBudżet obywatelski. Runda spotkań
Następny artykułWiceminister gospodarki w Wagonach Świdnica