Strona główna Wydarzenia Odsłonięcie pomnika już dziś

Odsłonięcie pomnika już dziś

2

Prymas Polski weźmie udział w uroczystościach dnia patrona diecezji świdnickiej, połączonych z dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II, patrona Świdnicy. Po procesji z kościoła św. Józefa i mszy św. w katedrze zostanie odsłonięty pomnik papieża Polaka.

Jan Paweł II_7

Obchody rozpoczną się 8 maja  o godz. 17.00 od nieszporów w kościele pw. św. Józefa, następnie z relikwiami św. Stanisława i św. Jana Pawła II, przejdzie procesja do katedry, gdzie o godz. 18.00 uroczystej mszy św.  przewodniczyć będzie i homilię wygłosi ks. abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski. Po nabożeństwie na placu przed katedrą  zaplanowano odsłonięcie i poświęcenie pomnika św. Jana Pawła II. Ok. godz. 19.45 rozpocznie się koncert zespołu TGD (Trzecia Godzina Dnia) z udziałem Mieczysława Szcześniaka.

Inicjatorem ustawienia rzeźby jest Stowarzyszenie na Rzecz Zachowania Dziedzictwa Jana Pawła II „Pamięć i Wdzięczność”, które od 3 lat prowadziło zbiórki pieniężne. Pomnik będzie kosztował 200 tysięcy złotych, a jego autorem jest kaszubski artysta, Jarosław Wójcik.  Projekt zwyciężył w konkursie, organizowanym przez stowarzyszenie.

Pomnik został przywieziony do Świdnicy i zamontowany na granitowym postumencie 6 maja. Ma 2,20 m wysokości i waży 600 kg. Rzeźba przedstawia postać klęczącego Jana Pawła II. Pomnik cały czas jest osłonięty folią.

W sierpniu za rzeźba zostaną ustawione szklane Santa Porta o wysokości 6 m. Wykona je na zalecenie miasta ten sam artysta. Drzwi będą kosztowały 260 tysięcy złotych, a pieniądze pochodzą z budżetu miasta.