Strona główna Wydarzenia Marzenia poszybowały w niebo

Marzenia poszybowały w niebo [FOTO]

0

Chcę mieć chłopaka, chcę mieć kolegów, chcę grać z Ronaldo i jeść więcej słodyczy. Obok takich marzeń pojawiały się i bardzo smutne – chcę dostać rente, nowy wózek, okulary. Niepełnosprawni intelektualnie wypisane na karteczkach życzenia przyczepili do kolorowych balonów i wypuścili do nieba z placu Grunwaldzkiego w Świdnicy. To był jeden z wielu akcentów XIV Dnia Godności.

dg g

Jak co roku świdnickie koło Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym zaprosiło do wspólnego przemarszu ulicami Świdnicy podopiecznych ośrodków, szkół specjalnych, warsztatów terapii zajęciowej, wolontariuszy, samorządowców i po prostu przyjaciół. – Chcemy po prostu akceptacji – mówił we wzruszającym przemówieniu Sławek Tyburcy, który wraz z Mariuszem Kowrakiem i Robertem Wieżelem przedstawił placówki prowadzone przez stowarzyszenie. Dzieci, młodzież i dorośli z niepełnosprawnością intelektualną mają w Świdnicy i powiecie znakomite warunki do rehabilitacji, edukacji i realizacji swoich pasji. Od ponad 25 lat działa Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy, Warsztat Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie, a od kilku lat Środowiskowy Dom Samopomocy dla dorosłych. Wkrótce zostanie uruchomione mieszkanie treningowe, w którym niepełnosprawni będą uczyli się samodzielnego życia.

Dzięki samozaparciu rodziców Świdnica stała się miastem przyjaznym dla osób, które nie miały tyle szczęścia co ludzie w pełni zdrowi. Wciąż jednak chcą przypominać, że każdy ma prawo do miłości, szacunku i godnego życia.

/asz/

Poprzedni artykułNagrodzeni za „Białe noce”
Następny artykułPomnik św. Jana Pawła II odsłonięty [FOTO/WIDEO]