Strona główna Wydarzenia Przedsmak świąt na jarmarkach

Przedsmak świąt na jarmarkach

0

 Przyszła już wiosna, a wraz z nią czas wielkanocnych jarmarków. 12 kwietnia miłośników sztuki ludowej oraz kulinarnych przysmaków zapraszamy do Pszenna. Na odwiedzających jarmark czekać będzie 18 wystawców prezentujących najróżniejsze wyroby. Przysmaki z gminie Świdnica gościć będą również na jarmarkach w Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu,  Galerii Kłodzkiej oraz Marcinowicach. Na świąteczny kiermasz zaprasza także Żarów.

jarmark_pszenno

 – Jarmark w Pszennie rozpoczynamy w sobotę 12 kwietnia 2014 o godzinie 13.00. Na odwiedzających czekać będą liczne atrakcje, występy zaproszonych zespołów oraz przede wszystkim niepowtarzalne wyroby, które z pewnością przypadną do gustu niejednemu i których na próżno szukać w nowoczesnych centrach handlowych – zapewnia wójt gminy Teresa Mazurek.

 Również w sobotę, 12 kwietnia, na dzień przed Niedzielą Palmową w Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu będzie można spróbować tradycyjnych potraw wielkanocnych, charakterystycznych dla regionu Dolnego Śląska. Odwiedzający będą mogli zapoznać się z technikami malowania pisanek i posłuchać muzyki ludowej. Gminę Świdnica reprezentować będą 2 Koła Gospodyń Wiejskich: z Komorowa oraz z Lutomi Dolnej.

 Dzień później, 13 kwietnia gospodynie z Zespołu śpiewaczego „Kądziołeczka” z Lutomi Górnej zaprezentują swój kulinarny talent w Galerii Kłodzkiej. Podczas jarmarku wielkanocnego odbędzie się prezentacja sztuki i rękodzieła ludowego, ginących obrzędów i zwyczajów wielkanocnych, a także w dużym stopniu – świątecznych tradycji kulinarnych regionu.

W niedzielę, 13 kwietnia po raz pierwszy w żarowskim gimnazjum  kiermasz wielkanocny zorganizuje Lokalną Grupa Działania „Szlakiem Granitu”. Oprócz Żarowa zaprezentują się również goście z Dobromierza, Jaworzyny Śląskiej, miejscowości Kostomłoty, Strzegomia, Świdnicy i Udanina. – Pisanki, świąteczne stroiki, tradycyjna babka, makowiec i artystyczne rękodzieła to wszystko już w niedzielę palmową. Zapraszamy na wielkanocny kiermasz do Żarowa i na wysyp regionalnych przysmaków. Przedświąteczne kiermasze to już tradycja w naszej gminie. Oprócz wyrobów regionalnych oraz kulinarnych specjałów, pojawią się także unikatowe ozdoby wielkanocne oraz wiosenne – podkreśla Helena Słowik, dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarowie i koordynatorka świątecznego jarmarku. Na odwiedzających tego dnia żarowskie gimnazjum czekać będzie również wystawa przygotowana przez Gminne Centrum Kultury i Sportu. Mieszkańcy podziwiać będą mogli najpiękniejsze pisanki-kraszanki, serwety oraz spróbować świątecznych wypieków. Rozstrzygnięcie XX konkursu „Tradycje Wielkanocne” organizatorzy zaplanowali w godz. 12.00-13.30.

 Kiermasz Wielkanocny LGD „Szlakiem Granitu” (godz. 10.00-16.00)

 XX Konkurs „Tradycje Wielkanocne” (godz. 12.00-13.30)