Strona główna Temat dnia Niecodzienne odkrycie przy renowacji kamienicy

Niecodzienne odkrycie przy renowacji kamienicy

6

Okazała kamienica przy ul. Ofiar Oświęcimskich 3-5 odzyska nie tylko blask, ale i dawną funkcję. Właściciel, Centrala Techniczna ELTECH w II kwartale 2015 roku zamierza zakończyć gruntowny remont. Robotnicy dzisiaj w budynku znaleźli ślad po niemieckich budowniczych.

kamienica ul. Ofiar Oświęcimskich 3-5

W kronikach Świdnicy nie pojawiają się żadne informacje o historii budynku. Dzięki dociekaniom Zbigniewa Malickiego z Muzeum Dawnego Kupiectwa udało się ustalić, że kamienica była zaznaczona na planach Świdnicy już w 1895 roku, jednak nie pojawia się w księdze adresowej z 1901 roku. Dokonane dzisiaj na budowie odkrycie pozwala podejrzewać, że właśnie w tym roku jeszcze trwała budowa. – Znaleźliśmy podczas przebudowy jednego z pomieszczeń deskę z niemieckim napisem, wykonanym ołówkiem – mówi Jan Węgrzynowicz, kierownik budowy. W taki sposób dla potomnych informacje o sobie pozostawił cieśla. Nazywał się Herrmann Urban, urodził się w 1875 roku i pochodził z Sulisławic. Napis został wykonany 28 stycznia 1901 roku.

deska z budynku ul. Of.Oświęcimskich 3-5

Pierwsza informacja o kamienicy pojawia się w księdze adresowej z 1905 roku. Właścicielką budynku była Helen Dorn, do której należała również kamienica przy ul. Ofiar Oświęcimskich 1 (do 1937 roku ulica nosiła nazwę Freiburgerstrasse, później Strasse der S.A, a po II wojnie światowej do 1956 roku Oświęcimska, dziś Ofiar Oświęcimskich – podaje Wiesław Raszkiewicz w zestawieniu nazw ulic Świdnicy). W budynku mieszkali głównie wojskowi. W 1914 roku właścicielem części obiektu został najprawdopodobniej syn właścicielki, Aleksander, a w 1942 roku obiekt przejął August Koerbel, podpisany jako “Krimsekr.” (sekretarz kryminalny?). Po II wojnie światowej kamienica należała do Zjednoczenia Cukrownictwa, później była siedzibą filii Politechniki Wrocławskiej i wreszcie mieścił się tu Zespół Szkół Budowlano-Elektrycznych. Kamienicę miasto w 2010 roku sprzedało za 3,1 miliona złotych  Centrali Technicznej ELTECH.

Budynek przez wiele lat był celem złomiarzy i wandali. 31 grudnia 2012 roku runął jeden ze stropów. – Całe wnętrze jest całkowicie modernizowane, w części powstają nowe stropy, w innych te istniejące wzmacniamy – wyjaśnia Jan Węgrzynowicz. Budynek zostanie wyposażony w windę przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na powierzchni 2234 m2 powstanie 41 mieszkań. 2 lokale usługowe zajmą 524 m2. Mieszkania będą miały od 35 do 90 m2. – Zachowamy wszystkie ozdobne detale na elewacji – zapewnia kierownik budowy. – Część zostanie odrestaurowana, inne wymagają odtworzenia. Udało nam się dotrzeć do pierwotnego koloru, jakim były pomalowane ściany. Był on kakaowy. To się jednak zmieni, bo zapadła decyzja o zastosowaniu bardzo jasnej, beżowej farby. Zamierzamy także odrestaurować ogrodzenie.

Podczas remontu na tyłach wyburzono zdewastowaną oficynę i dawne warsztaty. Działka ma dużą powierzchnię i niewykluczone, że w tym miejscu powstanie nowa kamienica, nawiązująca stylem do tej istniejącej. Mieszkania w odrestaurowanym obiekcie przy ul. Of. Oświęcimskich 3-5 zostaną wystawione na sprzedaż.

Agnieszka Szymkiewicz