W ramach Europejskiego Tygodnia Akcji „Dla przyszłości bez Czarnobyla i Fukushimy” na zaproszenie Fundacji Krzyżowa przyjadą likwidatorzy szkód po katastrofach w elektrowniach atomowych. W licznych spotkaniach udział wezmą likwidatorzy skutków katastrofy w Czarnobylu oraz świadkowie wydarzeń w Fukushimie.
W kwietniu w ponad dwudziestu polskich miastach odbędą się wydarzenia edukacyjno – informacyjne organizowane w ramach Europejskiego Tygodnia Akcji „Dla przyszłości bez Czarnobyla i Fukushimy”. W tym samym czasie podobne wydarzenia organizowane będą także w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Hiszpanii.
Choć od katastrofy w Czarnobylu minęło 28 lat, dramat ofiar trwa nadal. W wyniku promieniotwórczego skażenia po wybuchu elektrowni trzeba było wysiedlić 350 tysięcy osób, a w promieniu 30 kilometrów od zakładu trzeba było utworzyć strefę zamkniętą. Co najmniej dwa miliony mieszkańców Ukrainy i Białorusi cierpi na choroby wywołane promieniowaniem, w tym nowotwory, choroby serca czy wady rozwojowe u dzieci. Większość z nich, z powodu sytuacji ekonomicznej w tych krajach i rozmyślnej polityki władz, ukrywających rzeczywiste rozmiary następstw katastrofy pozbawionych jest statusu ofiary Czarnobyla i związanych z nim praw.
Dla przeszło 400 tysięcy wojskowych i cywilów, jacy bezpośrednio po wybuchu reaktora z narażeniem życia brali udział w likwidacji skutków katastrofy 26 kwietnia 1986 r. był początkiem długiej walki ze skutkami napromieniowania i radziecką, a później ukraińską biurokracją, odmawiającą czarnobylskim „likwidatorom” prawa do podstawowych świadczeń socjalnych i opieki medycznej, jakiej wymagają. Jednym z nich jest Vladimir Volchenko, gość spotkania, który w roku 1986 dowodził tajnym Batalionem Chemicznym 731.
Likwidatorzy 8 kwietnia spotkają się z młodzieżą świdnickich szkół ponadgimnazjalnych, odwiedzą również Wrocław, Oławę i Legnicę. Otwarte dla wszystkich chętnych spotkanie rozpocznie się 13 kwietnia o godzinie 12.00 w kompleksie Riese w Walimiu.
/opr. red./