Strona główna Kultura Brzmienia Mongolii na Nocach Jazzowych

Brzmienia Mongolii na Nocach Jazzowych

0

Jedną z atrakcji trwających od marca 21. Świdnickich Międzynarodowych Nocy Jazzowych będzie dzisiejszy, 28 kwietnia, występ zespołu Sedaa.Sedaa w języku perskim oznacza „głos”. Podczas koncertu zespół zaprezentuje tradycyjną muzykę mongolską oraz inspirowaną Mozartem muzykę Orientu. Efekt będzie niezwykły i fascynujący. Mistrzowie mongolskiego śpiewu gardłowego – Nasaa Nasanjargal i Naraa Naranbaatar, którzy studiowali w swojej ojczyźnie – razem z wirtuozem cymbałów Ganzorig Davaakhuu i irańskim multiinstrumentalistą Omidem Bahadori porywają w podróż do prawdziwie egzotycznego świata gdzieś między Wschodem a mongolskim stepem.

sedaa_117282

Podstawą ich współczesnych kompozycji są naturalne dźwięki wytwarzane z pomocą tradycyjnych instrumentów i przy użyciu dawnych sposobów śpiewu, zaczerpniętych od ich koczowniczych przodków, które pozwalają śpiewakowi na wydobycie pozornie więcej niż jednej wysokości dźwięku w tym samym czasie.

Wibrujące gardłowe dźwięki i niesamowity harmoniczny śpiew Hömii, którym towarzyszą melancholijne brzmienia Morin Khuur – tradycyjnych mongolskich skrzypiec z główką w kształcie głowy konia, i perłowe dźwięki 120-strunowych kutych cymbałów, stapiają się w pulsującym rytmie orientalnych bębnów w jedno mistyczne brzmienie.

Sedaa na żywo prezentuje innowacyjny wspaniały dźwięk. Tak dzikie rytmiczne utwory, przypominające koński kłus, jak i czule grane ballady, zabierają słuchacza w podróż po bezkresnym krajobrazie natury.

Naraa Naranbaatar – Ikh Khuur (kontrabas), kargyraa (mongolski śpiew gardłowy), khöömii (mongolski śpiew gardłowy)
Nasaa Nasanjargal – Morin Khuur, kargyraa (mongolski śpiew gardłowy), khöömii (mongolski śpiew gardłowy), bischgur (mongolski obój), dombra (dumbra)
Omid Bahadori – gitara, cajón, rahmentrommel (bęben na ramie), kargyraa (mongolski śpiew gardłowy)
Ganzorig Davaakhuu – Yochin (120-strunowe mongolskie cymbały), kargyraa (mongolski śpiew gardłowy)

Data: 28 kwietnia 2014

Godzina: 19:15

Miejsce: pod wieżą ratuszową, ul. Wewnętrzna

Bilety :wstęp wolny

Organizator

„Arte” Artur Janicki
+ Świdnicki Ośrodek Kultury