Strona główna Wydarzenia Świdnica Z nauką za pan brat

Z nauką za pan brat [FOTO]

0

Pierwszy dzień wiosny w Zespole Szkół Mechanicznych jest dniem szczególnym i to nie tylko za sprawą nadchodzącej pory roku. Tego dnia już od 11 lat w szkole ma miejsce  Festiwal Nauki, który rokrocznie przyciąga tłumy uczniów.

mechanik5

Festiwal nauki rozpoczął dyrektor instytutu współpracy z biznesem Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, ekspert w Narodowym Centrum Nauki, były członek Rady Polityki Pieniężnej profesor Marian Noga, który w swoim wystąpieniu ”Plusy i minusy wejścia Polski do euro” odpowiedział na wiele pytań dotyczących wejścia Polski do strefy euro i wyjaśnił mechanizmy rządzące procesem wchodzenia danego kraju do strefy euro. – Wykład był niebywale przystępny i logiczny, nawet dla odbiorcy bez wiedzy ekonomicznej – podkreślają organizatorzy Festiwalu Nauki.

Po wykładzie liczni uczestnicy Festiwalu udali się do sal na wykłady i prezentacje, które wygłosili: dr inż. Tadeusz Lewandowski, prodziekan ds.studenckich Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej, który w bardzo ciekawy sposób zaprezentował uczelnię i swój wydział, być może pozyskując w ten sposób swoich przyszłych studentów.

O tym „ Jak zostać rzeczoznawcą i biegłym sądowym” opowiadał Dariusz Ryl, dyrektor Instytutu Motoryzacji, rzeczoznawca, biegły sądowy i skarbowy. Jak ważna  i odpowiedzialna jest praca rzeczoznawcy, jak ogromną wiedzę z wielu dziedzin musi posiadać taki specjalista, jak wiele zależy od jego fachowości o tym wszystkim mówił  Dariusz Ryl.

O samochodach rajdowych, fascynacji motoryzacją, wyścigami rajdowymi i tym jak związane jest to z matematyką i fizyką opowiedzieli zebranym Marcin i Michał Dobrowolscy, Mistrzowie Polski w Rajdach Samochodowych. Swój wykład wzbogacili pokazem, który miał miejsce się na placu przed szkołą.  Nie zabrakło też rzeczowych dyskusji. Uczniowie Krzysztof Święcicki i Jakub Kawa rozprawiali z zawodnikami o tym, kto jest ważniejszy w samochodzie rajdowym, pilot czy kierowca?

Ostatnim punktem programu tegorocznego Festiwalu był niesamowity, profesjonalny i bardzo widowiskowy pokaz studentów Naukowego Koła  Oficerskiej Szkoły Wojsk Zmechanizowanych z  Wrocławia pod tytułem „ Wybrane elementy wojskowego systemu walki w bliskim kontakcie w odniesieniu do zagrożeń współczesnej szkoły”, który został przygotowany pod kierunkiem mjr dr Mirosława Meńkarskiego.

Pomysłodawczynią spotkań z nauką jest pani Grażyna Kubiczek , nauczycielka elektroniki i elektrotechniki  w ZSM, a  kolejny Festiwal Nauki już w przyszłym roku.

oprac. red