Strona główna Temat dnia Przed nami noce z jazzem

Przed nami noce z jazzem [PROGRAM]

1

Orange Trane Acoustic Trio, Monika Borzym, Seddaa i Jorgos Skolias to tylko niektóre gwiazdy, jakie wystąpią podczas kwietniowej odsłony Międzynarodowych Świdnickich Nocy Jazzowych. Artur Janicki, pomysłodawca i organizator świdnickich spotkań z jazzem, dla wszystkich melomanów przygotował sporo atrakcji.

Monika Borzym

Monika Borzym

21. Międzynarodowe Świdnickie Noce Jazzowe upłyną pod hasłem: dojrzali & młodzi, wokaliści & wokalistki, mainstream & world music. Pierwszy z koncertów, na którym wystąpi Orange Trane Acoustic Trio zaplanowano na 6 kwietnia w Klubie Bolko.

Zespół Orange Trane powstał w 1994 roku w Kartuzach, a jego skład tworzyli wówczas młodzi muzycy z lokalnego środowiska muzycznego. Po roku 1997 grupa koncertowała w składzie: Piotr Lemańczyk, Sławek Jaskułke, Dariusz Herbasz i Tomasz Łosowski. Swą muzyką zespół wpisywał się w nurt współczesnego jazzu, łącząc w brzmieniu tradycję i nowoczesność z ekspresją i melodyjnością.

Grupa koncertowała w klubach jazzowych na terenie całego kraju oraz na festiwalach, takich jak: Jazz Juniors, Jazz nad Odrą, Pomorska Jesień Jazzowa (Klucz do Kariery), zdobywając wiele wyróżnień i nagród.  W tym składzie zespół nagrał dwie płyty: bardzo dobrze przyjęty debiutancki album zatytułowany Obertas, a następnie My personal Friend, na którym gościnnie zaśpiewał Mieczysław Szcześniak, a zagrali Maciej Sikała (saksofon), Leszek Dranicki (gitara) i Cezary Paciorek (akordeon).

W 2011 roku Piotr Lemańczyk wraz z Tomaszem Łosowskim reaktywowali zespół. Zaprosili do współpracy znakomitego wibrafonistę Dominika Bukowskiego. W 2012 roku ukazała się pierwsza płyta nowego składu – Orange Trane Acoustic Trio. Obecnie trwa pierwszy etap promocji nowej płyty FUGU.

Z kolei 9 kwietnia w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury wystąpi Monika Borzym. Ta niezwykle charyzmatyczna wokalistka z absolutnie niepowtarzalnym głosem ma na swoim koncie 2 płyty, obie nagrane w USA, obie docenione przez polską publiczność – platyna za pierwszą – „Girl Talk” i złoto za drugą – „My Place”. „My Place” to pierwszy autorski krążek artystki, na którym gościnnie wystąpiły sławy światowego jazzu m. in. John Scofield, Randy Brecker czy Chris Potter. Producentem płyt jest Matt Pierson, jeden z najbardziej uznawanych producentów płyt jazzowych, a kompozytorem – Mariusz Obijalski i Monika Borzym.

Natomiast 28 kwietnia wystąpi Seddaa. Podczas koncertu zespół zaprezentuje tradycyjną muzykę mongolską oraz inspirowaną Mozartem muzykę Orientu. Efekt będzie niezwykły i fascynujący. Mistrzowie mongolskiego śpiewu gardłowego – Nasaa Nasanjargal i Naraa Naranbaatar, którzy studiowali w swojej ojczyźnie – razem z wirtuozem cymbałów Ganzorig Davaakhuu i irańskim multiinstrumentalistą Omidem Bahadori porywają w podróż do prawdziwie egzotycznego świata gdzieś między Wschodem a mongolskim stepem.

Podstawą ich współczesnych kompozycji są naturalne dźwięki wytwarzane z pomocą tradycyjnych instrumentów i przy użyciu dawnych sposobów śpiewu, zaczerpniętych od ich koczowniczych przodków, które pozwalają śpiewakowi na wydobycie pozornie więcej niż jednej wysokości dźwięku w tym samym czasie. Sedaa na żywo prezentuje innowacyjny wspaniały dźwięk. Tak dzikie rytmiczne utwory, przypominające koński kłus, jak i czule grane ballady, zabierają słuchacza w podróż po bezkresnym krajobrazie natury.

Finał edycji kwietniowej Międzynarodowych Świdnickich Nocy Jazzowych wystąpi El Greco. Niepowtarzalny klimat i nastrój formacji El Greco jest zasługą pięciu wszechstronnych, multistylistycznych instrumentalistów, poruszających się z łatwością po trudnym materiale muzycznym, w którym złożone struktury muzyczne mimo wszystko służą śpiewności melodii i jednocześnie stanowią wyzwanie dla muzyków.

Już wkrótce na portalu Swidnica24.pl pierwsze konkursy, w których do wygrania będą wejściówki na koncerty organizowane w ramach Międzynarodowych Świdnickich Nocy Jazzowych.

21. Międzynarodowe Świdnickie Noce Jazzowe

6 kwietnia, godz. 18.30 -Klub BOLKO

ORANGE TRANE Acoustic Trio

Piotr Lemańczyk-kontrabas, Dominik Bukowski – wibrafon, Tomasz Łosowski – perkusja

bilety: 15 – przedsprzedaż 20, – w dniu koncertu

9 kwietnia, godz. 19.15 – Sala Teatralna ŚOK

MONIKA BORZYM

Monika Borzym – wokal, Mariusz Obijalski – fortepian, Krzysztof Kawałko – gitary, Marcin Pendowski – bas, Tomasz Waldowski – perkusja

bilety: 20,- przedsprzedaż 25,- w dniu koncertu

28 kwietnia, godz. 19.15 (miejsce zostanie podane w późniejszym terminie)

SEDDAA – World Music ( Mongolia, Iran)

Naraa Naranbaatar – kontrabas, mongolski śpiew gardłowy, Nasaa Nasanjargal – bischgur, dombra,

śpiew, Omid Bahadori – gitara, cajon, mongolski śpiew gardłowy, Ganzorig Davaakhuu – yochin, mongolski śpiew gardłowy

wstęp wolny

30 kwietnia, godz. 19.15 – Sala Teatralna ŚOK

EL GRECO

Jorgos Skolias – śpiew, Joachim Mencel – organy Hammonda, rhodes, piano, DJ Krime – gramofony, Andrzej Święs – kontrabas, bas,
Harry Tanschek – perkusja.

bilety: przedsprzedaż 20,- , 25 w dniu koncertu.

Poprzedni artykułKonkurs na palmę wielkanocną
Następny artykułDziewięć medali świdnickiego Gryfa [FOTO]