Strona główna Temat dnia Pomnik papieża w maju, Santa Porta trochę później

Pomnik papieża w maju, Santa Porta trochę później

18

Dokładnie w drugą rocznicę ustanowienia Jana Pawła II patronem Świdnicy na placu przed katedrą zostanie odsłonięty i poświęcony pomnik papieża. Z kolei szklane drzwi staną na placu Jana Pawła II dopiero w sierpniu.

Porta Santa 2

Entuzjazm mieszkańców Świdnicy dla postawienia rzeźby Jana Pawła II nie był na początku wyjątkowo duży. Mimo że mieli współdecydujący głos w wyborze projektu podczas konkursu z 2011 roku, przez pierwsze pół roku udało się zebrać zaledwie 400 złotych. Idea jest niezmienna – pomnik powstanie wyłącznie z datków, a całość koordynuje powołane przez społeczników Stowarzyszenie na Rzecz Zachowania Dziedzictwa Jana Pawła II „Pamięć i Wdzięczność”. Do dziś udało się zebrać 120 tysięcy, z czego na konto rzeźbiarza, Jarosława Wójcika, przekazano 112 tysięcy. W sumie pomnik będzie kosztował 200 tysięcy złotych. – Pozostałą część pieniędzy przekażemy po zakończeniu prac. Cały czas trwa zbiórka, coraz więcej środków przekazują sponsorzy – zapewnia Artur Moneta, prezes stowarzyszenia.

Pewne jest natomiast, że szklane drzwi na placu przed katedrą nie pojawią się w maju.  – Prace przy realizacji rzeźby mają potrwać najpóźniej do końca sierpnia. To duże przedsięwzięcie, ponieważ  Porta Santa to konstrukcja o wymiarach ok. 4.5 m na 6 m na 1 m pokryta płaskorzeźbami szklanymi, które utworzą skrzydła drzwiowe – mówi Stefan Augustyn, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Koszt wykonania rzeźby, transportu, montażu wraz z iluminacją to 250 tys. zł. To nie jedyna rzeźba która ozdobi świdnickie place. Na koniec kwietnia zaplanowano montaż rzeźby – rodziny dzików na skwerze przy ul. Franciszkańskiej. W tym wypadku całość prac oraz montaż wyniesie blisko 236 tys. zł.

Poprzedni artykułCinema 3D zaprasza do kina [REPERTUAR]
Następny artykułUtrudnienia w Świebodzicach