Strona główna 112 Okradli schron z czasów II wojny światowej

Okradli schron z czasów II wojny światowej

2

Nieznani sprawcy ze schronu pamiętającego czasy II wojny światowej, znajdującego się pod budynkiem mieszkalnym przy ulicy Lwa Tołstoja, wynieśli miedziane rury i stare grzejniki. Nie wiadomo, kiedy doszło do kradzieży. Sprawę zgłoszono na policję w ubiegłym tygodniu.

schron-9

Jak informuje Robert Topolski z KPP w Świdnicy żadne elementy historyczne nie zostały skradzione, ani uszkodzone. Obiektem na co dzień opiekuje się Telekomunikacja Polska. Sprawą zaniepokojone jest miasto Świdnica, które już od dłuższego czasu apeluje do Skarbu Państwa o przekazanie obiektu za symboliczną złotówkę.

W związku z niepokojącą informacją o kradzieży, której dokonano w schronie telekomunikacyjnym, ponowimy nasze wystąpienie o przekazanie tego obiektu za symboliczną złotówkę na rzecz miasta. Już kilka lat temu podejmowaliśmy próby zarówno u właściciela – Skarbu Państwa, jak i spółki Telekomunikacja Polska, która użytkuje wieczyście obiekt. Schron stanowi unikatowy zabytek techniki o wybitnej wartości historycznej, stąd miasto chciałoby mieć rzeczywisty wpływ na jego użytkowanie oraz udostępnienie go na stałe dla zwiedzających – mówi Stefan Augustyn, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

t