Strona główna Kultura Niecodzienna inscenizacja przed seansem

Niecodzienna inscenizacja przed seansem [FOTO]

4

Już po raz trzeci projekcji filmowej w świdnickim kinie Cinema 3D towarzyszyła żywa lekcja historii. W ubiegłym tygodniu widowiskową niespodziankę przygotowała grupa rekonstrukcyjna. Lekcja została przygotowana z inicjatywy Cinema 3D, IV LO i Gimnazjum nr 3.

inscenizacja 4

Przed seansem „Kamieni na szaniec” część młodzieży i  zaproszonych  gości – między innymi prezydent miasta Wojciech Murdzek obejrzeli żywą dioramę  połączoną z wystawą na temat Powstania Warszawskiego. Dioramę z inscenizacją  przygotowała   Świdnicka Grupa Rekonstrukcji Historycznych   pod opieką mgr. historii Krzysztofa Dworenko-Dworkina i  Edyty  Płomińskiej.

 W skład GRH  wchodzi młodzież  z I LO, podopieczni mgr. historii  Pawła Barańskiego. Młodzież  zaprezentowała  się w strojach stylizowanych na okres Powstania Warszawskiego.

Lektor opisał w sposób humorystyczny  poszczególne postaci – gazeciarza, łączniczki ,  sanitariuszki oraz żołnierzy w mundurach zdobytych na wrogu  i w strojach cywilnych. Prezydent miasta po zakończonej prezentacji wzruszony  podziękował   grupie za dobry wkład w szerzenie patriotycznych postaw wśród  młodzieży.

Później już w sali kinowej widzowie wysłuchali  mini koncertu utworów patriotycznych, przygotowanych przez młodzież z IV LO w Świdnicy. Wręczono również nagrody w konkursie recytatorsko – poetyckim  „II wojna światowa oczami młodych”. Nagroda jest wyjazd do Muzeum Powstania Warszawskiego.

Zdjęcia Krzysztof Dworenko-Dworkin

 

Poprzedni artykułPiękniejszy świat Beaty: Jajo w nowej roli
Następny artykułKomu 1% podatku? Wesprzyj MKS „Karolina”