Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Mają nowego partnera

Mają nowego partnera

0

Podczas LV Sesji Rady Gminy, radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie nawiązania współpracy partnerskiej z gminą Żukowo w woj. pomorskim. Żukowo będzie pierwszą polską partnerską gminą. Obecnie gmina Świdnica współpracuje z Lampertheim (Niemcy) oraz Maldegem (Belgia).

Głosowanie radnych RG Świdnica nad przystąpieniem do współpracy partnerskiej w gminą Żukowo

Celem współpracy jest tworzenie i umacnianie działań na rzecz rozwoju edukacji, szkolnictwa i sportu poprzez realizowanie wymiany młodzieży i wymiany przedstawicieli poszczególnych grup społecznych, upowszechniania kultury i tradycji, propagowania i promocji rozwoju turystyki, a także rozwoju obszarów wiejskich – mówiła podczas sesji wójt gminy Teresa Mazurek.

Gmina Żukowo to gmina miejsko-wiejska w woj. pomorskim, w powicie kartuskim. Gmina w całości znajduje się w aglomeracji gdańskiej i obejmuje część terenu występującego pod nazwa Pojezierza Kaszubskiego. Gmina na powierzchni 164 km2 liczy ponad 31 tys. mieszkańców. W jej skład wchodzi miasto Żukowo oraz 21 sołectw. Odległość z Żukowa do Gdańska wynosi 17 km. Żukowo od 2001 roku prowadzi zagraniczną współpracę z 2 europejskimi miastami: Markt Wendelstein (Niemcy) oraz Saint-Junien (Francja). Na terenie gminy prowadzi działalność ponad 2638 firm. Są to głównie małe i średnie przedsiębiorstwa, a wśród nich:

FIRMA WEGA – projektowanie, produkcja, serwis i wynajem odzieży roboczej i ochronnej – zakłady produkcyjne mieszczące się na terenie Żukowa, Gdyni, Czarnej Wody oraz Starogardu Gdańskiego.
Firma Interplastic zajmuje się produkcją sprzętu sportowego z tworzyw termoplastycznych
i chemoutwardzalnych, metali oraz drewna.
Firma Nata w Borkowie – producent wody mineralnej i napojów owocowych.
MARCOPOL – firma jest wiodącym producentem śrub i wkrętów oraz dystrybutorem elementów złącznych w Polsce.
UNILEVER POLSKA S.A.- Algida – produkcja lodów – kapitał międzynarodowy m.in. holenderski
i brytyjski

Mając na uwadze aktywizację gmin, wykorzystanie ich potencjału oraz partnerstwo powiatu świdnickiego z powiatem kartuskim, w którym znajduje się gmina Żukowo liczę na owocną współpracę – mówiła T. Mazurek, podczas LV sesji Rady Gminy Świdnica. Oficjalne podpisanie umowy partnerskiej w gminie Świdnica planowane jest podczas dorocznego święta plonów, które w tym roku  planowane jest na 31 sierpnia w Krzyżowej.

/UG Świdnica/

Poprzedni artykułDziesięć lat diecezji świdnickiej [ROZMOWA i KOMENTARZE]
Następny artykułPromocja zlotu rozpoczęta