Strona główna Kultura Kinga Preis odwiedzi Świdnicę

Kinga Preis odwiedzi Świdnicę

1

W ubiegłym tygodniu po świdnickich ulicach przechadzał się Artur Żmijewski – serialowy ojciec Mateusz. W kwietniu będziemy gościć jego gosposię z filmowego planu. Kinga Preis, bo o niej mowa, 4 kwietnia spotka się z miłośnikami teatru i filmu. 

Kinga Preis_Pod Mocnym Aniołem

Kinga Preis, kadr z filmu Pod Mocnym Aniołem

Kinga Preis – jedna z najbardziej uzdolnionych i najciekawszych polskich aktorek młodego pokolenia. W 1996 roku została absolwentką wrocławskiej PWST. Zadebiutowała w teatrze jeszcze jako studentka, grając tytułową postać w ”Kasi z Heilbronnu” (1994) Heinricha Kleista w reżyserii Jerzego Jarockiego. Był to jeden z najbardziej spektakularnych debiutów aktorskich całej dekady.
W 2001 roku czytelnicy miesięcznika Film przyznali jej Złotą Kaczkę dla najlepszej aktorki roku. Za role w ”Poniedziałku”, ”Ciszy” i „Komorniku” przyznano jej nagrody na festiwalu w Gdyni.
W 2006 roku została laureatką Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, przeznaczonej dla młodych aktorów wyróżniających się wybitną indywidualnością. W 2008 została nagrodzona, za rolę Wandy Boniszewskiej w spektaklu ”Stygmatyczka Sceny Fakty” Teatru Telewizji, a W 2010 r. została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.
Preis zagrała w ponad trzydziestu rolach w Teatrze Telewizji, m.in. Wirginię w ”Życiu Galileusza” Brechta w reżyserii Macieja Prusa (1997), Emilkę Webb w ”Naszym mieście” Thorntona Wildera w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz (1997), tytułową postać w ”Pani Bovary” Gustava Flauberta w reżyserii Krzysztofa Babickiego (1998), Myszkę w ”Portugalii” Zoltana Egressy w reżyserii Zbigniewa Brzozy (2001), Zuzią w ”Autostradzie” wg scenariusza i w reżyserii Łukasza Wylężałka (2002) oraz Inną w ”Merylin Mongoł” Nikołaja Kolady w reżyserii Izabelli Cywińskiej (2002).
W ostatnich latach zagrała w takich produkcjach jak: „Ja to mam szczęście” (2012), „Taki pejzaż” (2013), „Pod mocnym aniołem” (2013), „Mazurek” (2013).
Spotkanie, w ramach Alchemii Teatralnej, zaplanowano na 4 kwietnia na godzinę 18.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury, wstęp wolny.