Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Dziecięcy mistrzowie ortografii

Dziecięcy mistrzowie ortografii

0

Harmideru narobił chart wuja, który pożarł wędlinę z talerza hrabiny Honoraty. Między innymi z takimi językowymi pułapkami zmierzyli się uczestnicy X Gminnego Konkursu Ortograficznego . 27 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy Świdnica walczyło w piątek, 28 marca w Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Pszennie o tytuł Mistrza Ortografii.

Laureaci konkursu ortograficznego w kat  szkoły podstawowe

Język młodych ludzi ciągle się zmienia i niestety często jest to zmiana na gorsze. – To efekt korzystania z nowinek technologicznych, zmiany systemu komunikowania – mówiła Maria Jaworska dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty w Świdnicy. Z dumą mogę przyznać, że Wy jesteście tego zaprzeczeniem. Wykazaliście się nie lada wiedzą aby poprawnie napisać tekst dyktanda, stosując poprawne zasady ortografii, interpunkcji oraz pisowni łącznej lub rozdzielnej.

Gospodarzem konkursu niezmiennie od 10 lat jest Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Pszennie. Autorem tekstów dyktanda na tegoroczny finał była Małgorzata Ochenduszko, nauczyciel języka polskiego.  Konkurs ortograficzny odbywał się w II kategoriach: dla uczniów szkół podstawowych oraz szkół gimnazjalnych.

Język polski jest tak bogatym językiem, że bardzo chcielibyśmy, żeby młodzież z tego bogactwa korzystała i  to w sposób  poprawny. Aby posługiwać się polszczyzną, trzeba znać reguły i tak też do ortograficznych potyczek przygotowywali się uczniowie pod czujnym okiem swoich nauczycieli. Równie ważnym elementem w dobie internetu i rozwoju technologii komputerowych jest czytanie, bowiem rozwija wiedzę ogólną, która na pewno przydaje się w konkursach ortograficznych – mówiła wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Pszennie Janina Wąsowicz.

Efekty naszej pracy, a szczególnie z udziału w dorocznym konkursie ortograficznym widzimy również u naszych absolwentów. Dowodem na to jest Beata Janus, absolwentka naszej szkoły, a obecnie uczennica I LO im. Jana Kasprowicza w Świdnicy, która przeszła pomyślnie okręgowy etap Olimpiady Literatury i Języka Polskiego i znalazła się w gronie uczniów zakwalifikowanych do zawodów centralnych- dodaje dyrektor szkoły Tadeusz Szarwaryn.

Po sprawdzeniu prac konkursowych X Gminnego Konkursu Ortograficznego Komisja postanowiła przyznać w grupie wiekowej szkół podstawowych :

I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii  dla ucz. Natalii Męczywór

ze Szkoły Podstawowej im. L.Wawrzyńskiej opiekun p Monika Janiszewska

 II  miejsce i tytuł  Wicemistrza Ortografii  dla ucz. Karoliny Zając

ze Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika  w Pszennie opiekun  Edyta Jesionek-Skoczylas

 III miejsce  dla ucz. Wiktorii Stamborskiej

ze Szkoły Podstawowej. w  Mokrzeszowie opiekun  Beata Sosnowska

Wyróżnienie:

ucz. Natalii Janiszewskiej

ze Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej opiekun  Tomasz Hrynacz

w grupie wiekowej gimnazjum:

I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii  dla ucz. Michała Pfanhausera

z Gimnazjum w Witoszowie Dolnym opiekun  Dorota Grzeszczuk

 II  miejsce i tytuł  Wicemistrza Ortografii  dla ucz. Marcina Rokosza

z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie opiekun  Urszula Bogusławska

 III miejsce  dla  ucz. Natalii Adamczewskiej

z Gimnazjum w Witoszowie Dolnym opiekun  Dorota Grzeszczuk

Wyróżnienie:

ucz. Dominiki Gołąbek

z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie opiekun  Urszula Bogusławska

Poprzedni artykułKoszmar Śląskiej powrócił [FOTO]
Następny artykułZjazd Świdniczan po raz drugi