Strona główna Bez kategorii Co to, gdzie to? Zagadka nr 86

Co to, gdzie to? Zagadka nr 86 [KONKURS]

0

Świdnica i jej okolice nie mają dla uczestników konkursu żadnych tajemnic! Zaprezentowane przed tygodniem zdjęcie doczekało się wielu prawidłowych odpowiedzi. Nagroda, zaproszenie na dowolnie wybrany film w Cinema 3D w Świdnicy,  trafia do pana Daniela Woźniaka. Gratulujemy.

Zagadka nr 86:

Tym razem przedstawiamy obiekt spoza Świdnicy. Gdzie się znajduje i jaka jest jego historia? Czekamy na ciekawe odpowiedzi.

zagadka nr 86

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 22 marca 2014. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 86”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Pod odpowiedzią należy podać źródła, z jakich Państwo korzystali. Zwycięzca zostanie ogłoszony 23 marca na portalu Swidnica24.pl. Kolejna zagadka za tydzień. Zapraszamy do zabawy.

Odpowiedź Daniela Woźniaka na zagadkę nr 85:

Zdjęcie przedstawia schron zapasowego Centrum Dowodzenia Północną Grupą Wojsk Armii Radzieckiej.

 zagadka nr 85

Schron znajduje się w bliskiej odległości od Świdnicy, a dokładniej w lesie znajdującym się przy Witoszowie Dolnym. Został wybudowany w latach 70 XX-go wieku przez stacjonujące w Świdnicy wojsko Radzieckie.

 W schronie nie widać śladu gazoszczelnych grodzi, ciężkich bunkrów wartowniczych a sama konstrukcja jest dość lekka i tylko przykryta warstwą ziemi. W niczym nie przypomina ciężkich budowli znanych z Riese, jak bunkier strzegący podziemi Osówki czy głęboko ukrytych betonowych budowli pod zamkiem Książ. W środku nie zachowało się oryginalne wyposażenie, większość stalowych elementów rozebrali złomiarze, wyciągnięto nawet kable ze ścian. W niektórych miejscach na ścianach zachowały się radzieckie instrukcje o przeznaczeniu pomieszczeń. W głównym wejściu do schronu uwagę zwraca kolorowe linoleum zachowane w dość dobrym stanie, skradzione metalowe drzwi na pewno nie były gazoszczelną grodzią, jak w bunkrach.

 Bunkier nie należy do dużych obiektów: ma zaledwie 2 poziomy, w dodatku niezbyt rozległe. Wejście do obiektu znajduje się u podnóża wzniesienia i prowadzi na poziom do. Metalowe schody, które niegdyś prowadziły na górny poziom zostały obecnie zastąpione prowizoryczną drabiną.

Na powierzchni schronu zachował się mały kiosk nad szybem ewakuacyjnym i długi zrujnowany pawilon, prawdopodobnie budynek koszarowy. W okolicach obiektu,w stoku zbocza, jeden z wykopów pod wóz bojowy odsłania sztolnię. Są to jednak ślady po dawnych kopalniach, efekt działalności gwarectwa witoszowskiego z XVIII wieku. Sztolnie nie mają nic wspólnego ze schronem, nie są to obiekty pochodzenia militarnego.

Źródła:

– http://www.gorytajemnic.pl/ciekawe-miejsca/schron-w-lesie-swidnica.html

– http://www.tegroup.org.pl/miejsca/bunkier.htm

Poprzedni artykułSukces młodych matematyków
Następny artykułSiatkarki MKS-u w finale MP juniorek! [FOTO]