Strona główna Temat dnia zDolny Ślązaczek ze Świdnicy i Świebodzic

zDolny Ślązaczek ze Świdnicy i Świebodzic

5

Dwoje uczniów z powiatu świdnickiego znalazło się w gronie laureatów prestiżowego konkursu zDolny Ślązaczek. W gronie zaledwie 27 najlepszych uczniów szkół podstawowych z województwa znaleźli się Kinga Kępa ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy i Grzegorz Kaczmarek z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Świebodzicach. W nagrodę laureaci zostaną zwolnieni ze sprawdzianu po szóstej klasie.

Kinga Kępa

Kinga Kępa, świdnicka laureatka Dolnośląskiego Konkursu Interdyscyplinarnego „zDolny Ślązaczek”

Konkurs już po raz jedenasty zorganizował Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu pod patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. Uczniowie rywalizowali podczas trzech etapów – szkolnego, miejskiego i powiatowego. Tylko w tym ostatnim w szranki stanęło ponad 700 osób. W decydujących zmaganiach na etapie wojewódzkim udział wzięło 85 najlepszych uczniów. Młodzież musiała wykazać się szeroką wiedzą z różnych dziedzin – od języka polskiego, przez matematykę po geografię. Nagrody laureaci odbiorą podczas uroczystości we Wrocławiu, zaplanowanej na marzec.

Dumy z uczennicy klasy VI c Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy nie kryją opiekunowie: Kinga jest osobą, która  poza zdobywaniem wiedzy ma bardzo rozległe zainteresowania (pasjonuje  się także  m.in. biegami narciarskimi, a jej idolką jest Justyna Kowalczyk). Podczas konkursu postanowiła zaprezentować swoją zupełnie inną pasję – wyplatanie bransoletek z muliny. Fascynującym okazał się fakt, że Kinga projektując na papierze milimetrowym coraz to nowsze wzory, loga i napisy, sama nauczyła się wiązania supełków i wykorzystywania różnych ściegów. Tę praktyczną umiejętność zaproponowała także komisji, która doceniła oryginalność i sposób prezentacji zainteresowań uczennicy. Sędziowie mogli również podziwiać jej wszystkie dotychczasowe, własnoręcznie wyplecione bransoletki, którymi dziewczynka chętnie się pochwaliła.

Do finału dotarli:

Katarzyna Całka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Świdnicy

Oliwia Andrasz ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Świebodzicach

Jakub Nejman i Paweł Balawander ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Stzregomiu.