Strona główna Bez kategorii Przewodnicząca Rady Miejskiej: Nie złamał prawa

Przewodnicząca Rady Miejskiej: Nie złamał prawa

12

Przewodnicząca Rady Miejskiej w Świdnicy nie znalazła podstaw do uchylenia mandatu radnemu Rafałowi Ząbczykowi. To druga już odpowiedź dla służb prawnych wojewody po piśmie posłanki PiS Anny Zalewskiej. Posłanka pytała, czy radni Rafał Ząbczyk i Wiesław Żurek prowadzili zakazaną prawem działalność gospodarczą z wykorzystaniem majątku gminy.

SESJA-RMS-1

Joanna Gadzińska i Rafał Ząbczyk

Wojewoda zwrócił się do Rady Miejskiej w Świdnicy o wszczęcie postępowania wyjaśniającego po otrzymaniu informacji o możliwości naruszenia zakazu prowadzenia przez dwóch radnych działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia gminy. Złamanie zapisu art. 24 ustawy o samorządzie gminnym skutkuje utratą mandatu.

Według otrzymanej przez nadzór prawny wojewody informacji, w przypadku Rafała Ząbczyka naruszenie powyższego zakazu polega na tym, że stowarzyszenie Lokalna Organizacja Turystyczna Księstwo Świdnicko – Jaworskie, w którym radny jest dyrektorem biura, jest finansowane głównie ze środków budżetowych gminy, które to środki radny wykorzystuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – taka informacja pojawiła się w piśmie nadzoru prawnego Urzędu Wojewódzkiego. A konkretnie chodzi o faktury na zakup artykułów spożywczych w sklepie prowadzonym przez Rafała Ząbczyka, wystawione na  LOT Księstwo-Świdnicko – Jaworskie, które zatrudnia radnego jako dyrektora. Stowarzyszenie jest współfinansowane z budżetu Świdnicy.

Przewodnicząca Rady Miejskiej Joanna Gadzińska po zebraniu oświadczeń od prezydenta miasta, zarządu stowarzyszenia i radnego odpowiedziała województwie, że nie widzi znamion naruszenia ustawy o samorządzie terytorialnym i tym samym powodu do uchylenia mandatu. Podstawą są wspomniane już oświadczenia, w których mowa jest o tym, że Rafał Ząbczyk nie jest osobą kompetentną do zawierania umów z ramienia stowarzyszenia, dotyczących działalności gospodarczej. Sprawa faktur nie została poruszona.

Już wcześniej przewodnicząca odrzuciła zarzuty wobec radnego Żurka, stwierdzając, że prowadzone przez niego stowarzyszenie „Łączy Nas Footbaal” nie korzystało z dotacji miasta. Radny przed sądem zamierza dochodzić od posłanki Zalewskiej zadośćuczynienia za pomówienie. Takiego kroku nie planuje Rafał Ząbczyk. – Teraz mogę powiedzieć tyle, że z wielkim spokojem czekam na decyzje wojewody, informacje podawane przez panią  poseł Zalewską to zwykle kłamstwa oszczerstwa i półprawdy.Pani poseł bardzo chce zwrócić na siebie uwagę, co oznacza, że zaczął się rok wyborczy. Szkoda, że swojej energii Pani Zalewska nie angażuje w rzeczywiste problemy Świdnicy i jej mieszkańców – mówi radny.

Czy radni rzeczywiście nie stracą mandatów? Rozstrzygniecie należy do wojewody.

asz