Strona główna Wydarzenia Kościoły Pokoju z ministerialnym wsparciem

Kościoły Pokoju z ministerialnym wsparciem

2

Unikatowe w skali globu, wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO zabytki krok po kroku odzyskują dawny blask. Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze otrzymały dotacje Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 2014 rok.

ołtarz po renowacji

W Jaworze za 400 tysięcy złotych mają być przeprowadzone prace w nawie wschodniej i północnej świątyni. W Świdnicy 300 tysięcy złotych zostało przyznane na dokończenie rozpoczętej przed rokiem renowacji XVIII-wiecznego ołtarza. 100 tysięcy złotych minister przyznał na odnowienie następnych zabytkowych nagrobków na cmentarzu ewangelickim przy Kościele Pokoju.

Doceniania na całym świecie świątynia wraz z placem Pokoju przechodzi nieustanną renowację od wielu lat dzięki staraniom parafii ewangelickiej. Imponujące dzieło udaje się prowadzić dzięki zaangażowaniu samych parafian, a także wsparciu m.in. instytucji z województwa i kraju.

***

Ołtarz  powstał z okazji setnej rocznicy kościoła w 1752 roku, zbudowany przez Gottfrieda Augusta Hoffmanna. 1500 talarów przeznaczonych na ten cel podarował parafii szwedzki mistrz garncarski Peter Pauliander. Wystrój ołtarza w 1753 roku ukończył malarz świdnicki Johann Caspar Kolewe. Ponad mensą ołtarza widoczna jest płaskorzeźba, przedstawiająca Ostatnią Wieczerzę. Ponad nią umieszczono zespół rzeźb z wizerunkami Mojżesza, arcykapłana Aarona, Jezusa, Jana Chrzciciela i apostołów Piotra i Pawła. Na sześciu kolumnach korynckich spoczywa fryz z napisem: “Dies ist mein geliebter Sohn, an dem ich Wohlgefallen habe” (“To jest syn mój umiłowany, którego sobie upodobałem” – Ew. Mateusza 3,17). Napis ten odnosi się do środkowej grupy rzeźb: Jezusa i Jana Chrzciciela. Na kopule ołtarza, na księdze z siedmioma pieczęciami stoi baranek z chorągwią. Ołtarz ogrodzony jest złoconą, prześwitową balustradą z drewna. /informacja ze strony Kościoła Pokoju/

opr. asz

zdjęcie Ryszard Wójtowicz

Poprzedni artykułNa ważny temat: Budżet dla mieszkańców [VIDEO]
Następny artykułNa ważny temat: Radni o budżecie Świdnicy [VIDEO]