Strona główna Bez kategorii Czar elektroniki z PRL-u

Czar elektroniki z PRL-u

16

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu były obiektem pożądania i dowodem zamożności. Wiele z nich udało się zachować dzięki pasjonatom i dziś święcą tryumfalny powrót. Urządzenia elektroniczne z czasów PRL-u będzie można nie tylko obejrzeć, ale i wypróbować podczas wystawy w świdnickiej wieży ratuszowej.

Gryzoń

Ekspozycja zajmie dwa piętra. Pierwsze to wystawa polskiego sprzętu grającego spod znaku “Unitra”. Znajdą się tu radioodbiorniki, gramofony, magnetofony szpulowe i kasetowe, zestawy wieżowe, zestawy głośnikowe i wiele innych. Tę cześć przygotowują Tomasz Krug i Paweł Szill. Jak zapewniają obaj pasjonaci, urządzenia nie tylko będzie można oglądać, ale także posłuchać, jak odtwarzają nagrania.

m-Elektronika plakat

Na drugim piętrze zwiedzający obejrzą szereg  najpopularniejszych  komputerów   z  przełomu  lat  80.  i  90.  ubiegłego  wieku.  Dominować będą Amiga i Commodore. – Chcemy, żeby jak najwięcej urządzeń zostało uruchomionych i udostępnionych zwiedzającym do zabawy – mówi Tomasz Marcinkowski, autor tej części wystawy. – Będzie można zagrać w dawne gry, pobawić się starymi systemami operacyjnymi i programami. Zaplanowany jest również pokaz produkcji demosceny, czyli tzw. dem ­‐ pokazów audiowizualnych działających na starych komputerach w czasie rzeczywistym. Na koniec zaplanowana jest prelekcja pokazująca Amigę w nieco innym świetle niż jest powszechnie znana, czyli jako o komputer profesjonalny.

Wernisaż z dodatkowymi atrakcjami w wieży ratuszowej rozpocznie się 9 lutego o godzinie 10.00. Wystawa potrwa do 16 lutego.