Strona główna Temat dnia 14 milionów dla Kościoła Pokoju!

14 milionów dla Kościoła Pokoju!

32

Wiadomość przekazał proboszczowi świdnickiej parafii ewangelickiej minister Bogdan Zdrojewski. Kompleks świdnickiego Kościoła Pokoju otrzymał dotację w wysokości 14 milionów złotych z Programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego” Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009 – 2014. To najwyższe jednorazowe wsparcie na rewitalizację w powojennej historii świątyni i placu Pokoju.

organy

Widoczne na zdjęciu organy po latach milczenia znów zabrzmią pełnym głosem.

Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO kościół znalazł się wśród zaledwie 18 beneficjentów programu, a o dofinansowanie starało się aż 276 zabytków z Polski (tyle wniosków przeszło pozytywną ocenę formalną). Radości nie kryją ks. Waldemar Pytel z żoną Bożeną, którzy wspólnie starali się o dotację. – Byłem zaskoczony telefonem od ministra kultury i dziedzictwa narodowego, który poinformował mnie o swojej decyzji – mówi proboszcz Kościoła Pokoju. – Minister stwierdził, że widzi, z jakim mozołem i trudem jest prowadzona renowacja Kościoła Pokoju, sam prywatnie tu gościł i dostrzegł, jak niszczeje zabytkowy cmentarz. Powiedział, że zdaje sobie sprawę z tego, iż wszystkie dotychczasowe dotacje z ministerstwa są minimalne w skali potrzeb.

Dotacja z mechanizmu norweskiego pokryje 85% wartości zakrojonego na olbrzymią skalę projektu rewitalizacyjnego. Zaplanowane są trzy kierunki. Pierwszy to całkowita modernizacja plebanii na potrzeby nowoczesnego archiwum, w którym znajdzie się olbrzymi i niezwykle cenny historycznie księgozbiór, a także sale do oglądania dzieł. Kolejny to renowacja nieczynnych od 10 lat organów romantycznych wraz z emporą organową w samej świątyni. I wreszcie – renowacja zabytkowego, liczącego kilometr muru wokół placu Pokoju wraz ze znajdującymi się na nim epitafiami oraz części nagrobków na cmentarzu. Parafia ma czas na wykonanie prac do kwietnia 2016 roku.

O dotację w wysokości 30 milionów złotych z tego samego programu ubiegała się świdnicka katedra, proboszcz nawet ogłosił przetarg na wyłonienie wykonawcy, ale wniosek nie przeszedł pozytywnej oceny ekspertów.

asz

Poprzedni artykułŚwidniccy rugbiści szykują się do ligi
Następny artykułNapad na jubilera