Strona główna Temat dnia Znika straszydło z Równej

Znika straszydło z Równej [FOTO]

54

Po trzydziestu latach nareszcie rozbierane są budynki przy ulicy Równej w Świdnicy. Zbudowane bez żadnego szacunku dla pozostałych obiektów na styku z ulicą Westerplatte warsztat i dom nigdy nie zostały dokończone. Obecna właścicielka zleciła rozbiórkę.

Równa3

Batalia o odzyskanie należącej do miasta działki trwała wiele lat. Użytkownicy gruntu wybudowali warsztat z mieszkalną przybudówką, nie zwracając najmniejszej uwagi na estetykę czy harmonię architektoniczną z pozostałą zabudową. Wraz z przebudową placu Wolności i budową nowych kamienic przy ulicy Westerplatte koszmarna budowla z pustaków raziła coraz bardziej. Jej właściciel żądał jednak zadośćuczynienia za opuszczenie działki. W kwietniu 2012 roku Rada Miejska zadecydowała o przekazaniu dwóch mieszkań, które zaspokoiły roszczenia.

W 2013 roku działka wraz z budynkami została wystawiona na sprzedaż. W drodze rokowań za 100 tysięcy złotych kupiła ją firma Junami ze Świdnicy, do której należy kamienica z hotelem „Pod Lwami” przy ulicy Równej. – Budynki zostaną rozebrane, a teren doprowadzony do estetycznego wyglądu – zapowiada Agnieszka Schiewe, właścicielka Junami. Zgodnie z umową, firma może w tym miejscu wybudować budynek „dostosowany do historycznej kompozycji przestrzennej w zakresie skali, formy bryły obiektu oraz elementów wystroju elewacji z określoną linią zabudowy zamykającą oś widokową.” Jak informuje właścicielka, o dalszych planach zadecyduje sytuacja gospodarcza.

asz