Dlaczego warto przyjechać do Palmiarni w Lubiechowie?
Kosztująca ponad 7 milionów złotych marek Palmiarnia w Lubiechowie miała być „zimowym ogrodem”, w którym o każdej porze roku kwitły świeże kwiaty. Na taki pomysł wpadła Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless zwana Daisy. Mąż Daisy, który w latach 1908-1911 finansował tę niezwykle kosztowną i pracochłonną inwestycję to Henryk XV von Pless, pan na zamku Książ i Pszczynie, ostatni właściciel Książa. Księżna – Angielka, podobno bardzo nudziła się w Książu i wymogła na mężu obietnicę wybudowania palmiarni, miejsca przypominającego jej angielskie cieplarnie. W jej wnętrzu odbywały się koncerty, wystawy i przyjęcia.
Palmiarnia – powstała w Lubiechowie, dawnej wsi na obrzeżach Wałbrzycha. Co ciekawe, jej ściany, na których widzimy pnącza egzotycznych roślin wyłożono lawą pochodzącą z wulkanu Etna na Sycylii.
W palmiarni o powierzchni ok. 1900 m2 i wysokości 15 m znajdziemy około 300 gatunków roślin. Są tam między innymi krzewy kawowca i bananowca. Owocują tu mandarynki i cytryny. Pokaźne rozmiary osiągają kolczaste wilczomlecze, agawy, aloesy i opuncje. Sprowadzono tu również wyrośnięte palmy daktylowe.
Miejsce to odwiedza rocznie ponad 20 tysięcy turystów!
Historia Palmiarni
Obok palmiarni istniał niegdyś ogród japoński, rosarium, ogród owocowo-warzywny i obszar przeznaczony pod uprawę krzewów.
W czasie II wojny światowej Zamek Książ i palmiarnia przeszły w ręce III Rzeszy. Palmiarnia wówczas miała stać się miejscem odpoczynku Adolfa Hitlera i jego gości. W 1963 r. przeprowadzono modernizację obiektu, wymieniono ogrzewanie i oszklenie. Kolejna, gruntowna modernizacja miała miejsce w 1978 r. – wydłużono ciąg turystyczny do 500 m. i wymieniono część konstrukcji.
Co można robić w Lubiechowie?
- Podziwiać wiele niezwykłych okazów flory, m.in. australijskie sosny i świerki, wielometrowe kaktusy, japońskie kamelie, ogromne agawy z Ameryki Środkowej. Ciekawostką jest bambus, czyli wielka trawa z jadalnymi pędami.
- Odpocząć w kawiarni w tropikalnej atmosferze, choć bardziej odpowiedni byłby koktajl z parasolką…
- Dzieciaki mogą skryć się w gąszczu roślinności albo w „smoczym tunelu”.
Czego nie wolno pominąć?
- Karasi i jesiotrów pływających w strumykach wijących się wśród zieleni.
- Żółwi wylegujących się na kamieniach.
- Sklepu z egzotycznymi roślinami. Wybór może być trudny, bo samych kaktusów jest ok. 100 gatunków!
- Sfotografowania się pod 120-letnią palmą.
Imprezy i wydarzenia
- PrzeWAŁka – coroczna impreza kabaretowa w Wałbrzychu – maj.
- Festiwal Kwiatów – impreza odbywająca się od wielu lat na terenie Zamku Książ – maj.
- Dni Bretanii – impreza mająca za zadanie przybliżyć nam francuską kulturę – listopad.
- Fanaberie Teatralne – międzynarodowy festiwal sztuki teatralnej – listopad, grudzień.
Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu
- Zamek Książ – największy zamek na Dolnym Śląsku.
- Stado Ogierów Książ.
- Mury obronne i ruiny kościoła św. Anny w Świebodzicach.
- Uzdrowisko Szczawno Zdrój.
portal znanenieznane.pl