Strona główna Wydarzenia Zespół Szkół nr 1 w Świdnicy wzorem dla Europy

Zespół Szkół nr 1 w Świdnicy wzorem dla Europy

9

Niewiele szkół w Polsce może się pochwalić tak dużą ilością zrealizowanych projektów unijnych jak Zespół Szkół Nr 1 – 8 lat ciągłej pracy, jeden projekt Leonardo, trzy zrealizowane wielostronne projekty szkół Comenius , czwarty w realizacji, i jedenaście krajów partnerskich. Dla Zespołu Szkół nr 1 w Świdnicy jest to ogromny powód do dumy.

Spotkanie w Portugalii. Rodzina projektowa w wilczej pułapce, Vila Real

Tuż przed końcem roku Ilona Sitek Warzecha, dyrektorka Zespołu Szkół nr 1, otrzymała bardzo dobrą wiadomość. „Wilczy” projekt realizowany przez świdnicką placówkę otrzymał od Komisji Europejskiej międzynarodowego programu  European Shared Treasure  zaszczytny tytuł „Star Project”. Szkoła otrzymała certyfikat potwierdzający najwyższą jakość zrealizowanego w latach 2011-2013 w programie „Uczenie się przez całe życie” Comenius projektu „Kto się boi złego wilka? Drapieżniki w naturze i kulturze”. Projekt znalazł się na jednym z pierwszych miejsc w Międzynarodowej Bazie Projektów, jako wzór do naśladowania i inspiracja dla europejskich nauczycieli.

Kluczem do sukcesu jest ciężka praca i dobrzy, odpowiedzialni partnerzy. Gdy w 2005 roku Violetta Wierzbicka – Kłosiewicz pisała pierwszy projekt Comenius  „O ptakach po angielsku”, nie spodziewała się, że sprawy potoczą się aż tak pomyślnie – pierwszy koordynowany przez nią projekt i pierwszy sukces w postaci tytułu „Przykład dobrej praktyki” przyznanego szkole przez Agencję Narodową Programu LLP Comenius.

W 2011 po raz trzeci szkoła otrzymała europejski grant na projekt „Kto się boi złego wilka? Drapieżniki w naturze i kulturze”. – Już gdy go pisałam, przeczuwałam, że to będzie hit i tak się stało. Wszyscy moi przyjaciele z poprzednich projektów, którzy mogli się przyłączyć zrobili to i przyszło mi koordynować pracą 10 szkół, już to było wyzwaniem. Z Zespołem Szkół Nr 1 pracowały szkoły z Islandii, Norwegii, Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Estonii, Litwy, Rumunii i Słowacji. Wszędzie tam, gdzie pojawialiśmy się jako grupa projektowa budziliśmy sensację z powodu ilości rozbrzmiewających języków i prawdziwie przyjacielskich relacji. Pracowaliśmy i świetnie się bawiliśmy, nauczyciele i uczniowie, wszak byliśmy jedną grupa połączona pasją poznawania świata. Gdy w czerwcu 2013 na spotkaniu na Islandii kończyliśmy projekt, polały się łzy.. Ale pocieszenie przyszło szybko – kolejny grant na kolejny projekt „ Niech przemówią kamienie: poznajemy nasze europejskie dziedzictwo”, koordynowany przez koleżankę z Włoch – wspomina Violetta Wierzbicka – Kłosiewicz.

Osiem lat nieustannej współpracy międzynarodowej w projektach Comenius oznacza prawie 90 tysięcy euro dofinansowania i 81 wyjazdów zagranicznych uczniów i nauczycieli. Nasze szkolne delegacje zwiedziły Europę od krańca do krańca: od Islandii i Norwegii na północy po Włochy i Turcję, od Portugalii i Hiszpanii na zachodzie po Estonię i Litwę – mówi  Ilona Sitek Warzecha, dyrektorka Zespółu Szkół nr 1.

Uczniowie i nauczyciele przemierzali na nartach Norwegię i podziwiali Kapadocję, stąpali po lodowcu masywu Mont Blanc i wędrowali po Pirenejach, obserwowali ptaki na bagnach Morza Śródziemnego i tropili wilki i niedźwiedzie w Karpatach, stąpali po wulkanie na Islandii i zjeżdżali do starej kopalni srebra w Alpach. Wszystkie wyjazdy są w pełni finansowane ze środków unijnych, to wielka zaleta projektów. Obecny projekt, który realizuje szkoła dotyczy geologii i historii. Prace projektowe toczą się w dobrym tempie, szykujemy się też do międzynarodowego spotkania w kwietniu, którego Zespół Szkół nr 1 będzie gospodarzem – mówi Wierzbicka – Kłosiewicz.

Poprzedni artykułOlimpia odprawiona z kwitkiem
Następny artykułWłamał się na bankowe konto